XXVIII Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana do Św. Józefa

2023/10/3
Swieta Rodzina
Fot. Karol Irmler

Chciałbym zaprosić, żebyśmy wraz z członkami Stowarzyszenia „Civitas Christiana” modlili się, aby Ewangelia była zawsze ważnym odniesieniem i ważną motywacją we wszystkich naszych wyborach, także w tych wyborach społecznych, gospodarczych, ekonomicznych. Żebyśmy żyli Ewangelią w różnych obszarach życia mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Eucharystii podczas XXVIII Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, która odbyła się 30 września 2023 roku.

Spotkanie pielgrzymów rozpoczęło się od dwóch wystąpień. Ks. dr Sławomir Kęszka, delegat biskupa kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w latach II wojny światowej, przedstawił postać ks. prałata Wacława Blizińskiego. W latach 1899-1939 był proboszczem parafii we wsi Lisków koło Kalisza. Był postacią niezwykłą - gorliwym kapłanem, działaczem społecznym, wrażliwym na ludzką biedę, człowiekiem, który zmienił oblicze nie tylko swojej parafii, ale także miał wielki wpływ na życie mieszkańców wsi. Tworzył organizacje spółdzielcze. Spółdzielnia Przemysłowo-Handlowa „Gospodarz” skupiała szereg zakładów i stowarzyszeń: Mleczarnię Parową, Piekarnię Spółdzielczą, Rzeźnię, Spółdzielczą Cegielnię i Betoniarnię oraz Stowarzyszenie Zbożowe (posiadające własny młyn parowy w pobliskim Koźminku) i Stowarzyszenie Budowlane. Jego działalność przyczyniła się do pobudzenia ludności wiejskiej do pracy społecznej i jej wydźwignięcia z ubóstwa i zacofania.

Z kolei Jacek Stróżyński, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia w Pile, przybliżył postać ks. dra Bolesława Domańskiego. Proboszcz z Zakrzewa wykazał się troską zarówno o sprawy duchowe jak i materialne. Wprowadzał w życie idee pracy organicznej, wspierając wszelkie działania mające na celu podniesienie poziomu gospodarki i kultury Polaków. Został prezesem Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Złotowie, współtworzył Bank Parcelacyjny, późniejszy Bank Ludowy z siedzibą w Zakrzewie. W latach 1918 -1920 zaangażowany był w walkę o przyłączenie Ziemi Złotowskiej do Polski. W 1931 roku został wybrany na stanowisko prezesa Związku Polaków w Niemczech, był patronem Rady Nadzorczej Związku Spółdzielni Polskich w Niemczech z siedzibą w Berlinie, został także prezesem Banku Słowiańskiego. W trosce o młodzież polską zabiegał o polskie szkolnictwo, działania polskich Towarzystw Młodzieżowych. 6 marca 1938 roku na Kongresie ZPwN wygłosił słynne przemówienie, w którym ogłosił 5 Prawd Polaków w Niemczech: Jesteśmy Polakami. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi Bratem! Co dzień Polak Narodowi służy. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!

Co łączyło obie te postacie? Byli niewątpliwie gorliwymi kapłanami, wielkimi patriotami, zaangażowanymi społecznikami, orędownikami pracy organicznej. Można powiedzieć, że poprzez swoją wszechstronną i bogatą działalność stali się prekursorami realizacji praktycznych wskazań Katolickiej Nauki Społecznej i jej zasad: pomocniczości, solidarności, dobra wspólnego i uczestnictwa.

Po modlitwie Anioł Pański rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. Ks. biskup w homilii powiedział do pielgrzymów, że dzisiejsze czasy wymagają od nas troski o wiarę i nie wystarczą tylko jej zewnętrzne przejawy. Wiarę należy nieustannie konfrontować, to, co myślę o Jezusie, co o nim wiem, z tym, co jest Słowem Bożym, z tym, jak Jezus do nas przemawia. Trzeba zadbać o serce, o przylgnięcie do osoby Jezusa, o znajomość prawd wiary.

Dbajmy o to, żeby lepiej Jezusa poznać, czytajmy Pismo Święte i medytujmy je, czytajmy dobre książki, artykuły, żeby lepiej znać prawdy wiary, ale także po to, żeby innym wyjaśnić, w co my wierzymy. Dzisiejsza pielgrzymka jest po to, żebyśmy naszą wiarę mogli wzmocnić, żebyśmy wzmocnieni mogli wrócić do naszych domów i jeszcze mocniej, bardziej i piękniej żyć wyznawaną wiarą - podkreślił biskup.

Po komunii św. bp Damian Bryl w Kaplicy Cudownego Obrazu Św. Józefa Kaliskiego zawierzył patronowi rodziny Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz wszystkich przybyłych pielgrzymów.

Na zakończenie Mszy Św. obecny na pielgrzymce członek Zarządu Stowarzyszenia Mateusz Zbróg podziękował biskupowi kaliskiemu za wspólną Eucharystię i słowa homilii. Zapewnił, że realizując podstawowe zadanie Stowarzyszenia, jakim jest propagowanie Katolickiej Nauki Społecznej i poszukiwanie jej praktycznego wymiaru, będziemy czerpać siłę i inspirację ze Słowa Bożego. W czasie wspólnego posiłku Mateusz Zbróg podzielił się także z pielgrzymami refleksjami z przebiegu organizowanego przez Stowarzyszenie w Warszawie po raz siódmy Festiwalu Katolickiej Społecznej.

 

/ab

Karol Irmler kwadrat

Karol Irmler

Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Poznaniu. Historyk, publicysta.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Kalisz #Sanktuarium św. Józefa #sanktuarium św. Józefa Kalisz #Pielgrzymka Civitas Christiana #pielgrzymka do Kalisza
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej