Adwentowe Krople: 19-24 grudnia

2022/12/18
Roraty IV v2
Fot. Serenkonata / Adobe Stock

Poniedziałek - 19 grudnia 2022r.
Wymowne milczenie

Zachariasz doznaje objawienia, dzięki któremu dowiaduje się, że wraz z żoną swą Elżbietą, pomimo jej niepłodności i ich podeszłego wieku, będą mieli dziecko. Traci mowę, gdyż jak twierdzi anioł, nie uwierzył jego zapowiedzi. Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, kara za niewiarę. Jest to znak dla innych, że stało się coś nadzwyczajnego.

Czy potrafię wymownie zamilknąć i poczekać, aż przemówią fakty? Czy też miotam się w nieudolnym bełkocie, chcąc, aby wszystko było natychmiast i po mojemu? Dziś powściągnij mowę i daj przemówić czynom. Niech inni po owocach poznają, co masz im do powiedzenia.

 

Wtorek - 20 grudnia 2022r.
Szukaj, dociekaj

Powraca dziś scena zwiastowania. Maryja staje wobec przesłania, które Ją, jako młodą dziewczynę, zdecydowanie przerasta. Reaguje z pokorą i posłuszeństwem, ale również nie boi się pytać, dociekać, poszukiwać zrozumienia. Odważnie zadaje aniołowi pytanie - Jakże się to stanie skoro nie znam męża?

Czy staram się dociekać prawdy, rozwiewać swoje wątpliwości, odszukiwać sens? Czy raczej poprzestaję na tanich wytłumaczeniach? Dziś zadaj Bogu ważne pytania. Jeśli trzeba, to się z Nim pokłóć i powiedź, że czegoś zupełnie nie rozumiesz. Tylko On potrafi odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości.

 

Środa - 21 grudnia 2022r.
Źródło radości

Do Elżbiety przybywa Maryja i na głos Maryi dzieciątko w łonie Elżbiety porusza się z radości. Matka w stanie błogosławionym potrafi bezbłędnie rozpoznać ruchy swego dziecięca w łonie. Wie, kiedy porusza się ono z radości, a kiedy z niepokoju.

Czy rozpoznaję swoje poruszenia wewnętrzne? Czy wiem kiedy i z jakiej przyczyny odczuwam wewnętrzną radość, czy też niepokój? Dziś skup się na tym, co czujesz, spróbuj to nazwać, a następnie określ źródło swoich odczuć. Poczuj dobro i radość docierających do Ciebie odczuć. Przez wiele z nich chce przemówić Bóg.

 

Czwartek - 22 grudnia 2022r.
Hymn

Na kartach Pisma Świętego można znaleźć wiele istotnych wydarzeń, przez które przemawia Bóg. Zdecydowana większość osadzona jest jednak w zwykłej prozie życia. Jednakże, raz po raz, napotykamy na tyle wyjątkowe zjawiska, że autor natchniony utrwala je w podniosłej formie hymnu. Dziś swoje Magnificat, hymn uwielbienia Boga za Jego wielkie dzieła, wyśpiewuje Maryja. 

Czy widzę potrzebę, aby w wyjątkowych chwilach swego życia, wyśpiewać swój własny hymn uwielbienia? Czy raczej dzień za dniem tonie mi w szarzyźnie życia? Dziś odnajdę powód do uwielbienia Boga, chociażby za to, że żyję, mam co jeść, gdzie mieszkać, w co się ubrać, jestem zdrowy i jeszcze do tego mam możliwość realizować swoje marzenia i aspiracje.

 

Piątek - 23 grudnia 2022r.
Odpowiedni moment

Zachariasz odzyskuje mowę, kiedy pytają go, jakie imię nadać jego dziecku. Ponownie, nie dzieje się to w nagrodę, za jakąś szczególną zasługę, ale na znak dla innych. Znak, który dzieje się, jak zwykle, w odpowiednim momencie, kiedy uwaga wszystkich jest na nim skupiona i kiedy mogą wywnioskować, że teraz właśnie działa Bóg.

Czy potrafię widzieć odpowiednie momenty? Odpowiednie momenty do milczenia, mówienia, działania, czy raczej ignoruję to i działam jedynie reaktywnie? Dziś zastanów się, w różnych momentach i sytuacjach dnia, jaka powinna być Twoja odpowiednia reakcja. Pamiętaj, że modlitwa to też reakcja na to co się dzieje, czasami najbardziej odpowiednia.

 

Sobota - 24 grudnia 2022r.
Spełnienie obietnicy

Bóg jest wierny. Ostatni dzień adwentu i przeznaczona na ów dzień ewangelia, zawierająca hymn Zachariasza, jest tego dowodem. Wyczekiwany Zbawiciel nadchodzi, aby wyzwolić nie tylko lud wybrany, ale wszystkie ludy świata, każdych czasów. Bóg nie działa abstrakcyjnie, ale w historycznym wydarzeniu, które stało się faktem.

Świat ma historię zbawienia i każdy człowiek ma swoją indywidualną historię zbawienia. Czy dostrzegam ingerencje Boga w moje życie, czy raczej wszystko tłumaczę zwykłą zależnością przyczynowo-skutkową? Dziś rozejrzyj się wokół siebie, popatrz w swoją przeszłość i teraźniejszość i bądź uważny, a spotkasz Jego. Nie przegap Go, bo On często objawia się w czymś/kimś małym, jak niemowlę.

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Adwentowe Krople #adwent 2022 #rozważania #roraty dla dorosłych #roraty
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej