Co dzień ku lepszemu odc. 40

2021/12/21
Tyras Ecivitas slajder

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś usłyszymy słowa kard. Stefana Wyszyńskiego o programie na przyszłość, o rozpoczynaniu wciąż od nowa.

Wiara w Boga nadaje życiu ludzkiemu sens i przywraca szacunek, bo Chrystus odnosi się do człowieka z wielkim uszanowaniem, przypominał bł. Prymas Wyszyński.

Podkreślał, że „Chrystus spotyka się z faktem, który razi współczesność”. -  Wobec tego faktu współczesność jest bezradna, trzeba więc fakt ukamienować, chociaż byłby to żywy człowiek. Po co starać się go zrozumieć? Po co z nim dialogować? Fakt! Ale Chrystus stwierdziwszy fakt, kreśli program: „nikt cię nie potępił? … I Ja cię nie potępiam. Idź w pokoju, nie grzesz więcej. Nie powtarzaj twoich błędów. Oto program przyszłości”.

Chrystus widzi przed sobą człowieka – istotę rozumną i wolną, ale widzi człowieka biednego, nieszczęsnego i liczy się z nim. Nie jest sędzią, nie feruje wyroków. W delikatny i dyskretny sposób powstrzymuje tych, którzy choć nie są bez grzechu, jednakże chcą wydawać wyroki. Chrystus dostrzega godność człowieka, patrzy na jego czyny, łączy godność z czynami, patrzy też i w jego przyszłość. Aprobując osobowość, powstrzymując się od oceny czynów, wskazuje, co czynić. Ten program nikogo nie potępia i nie odrzuca, choć liczy się z rzeczywistością. Ma wspaniały punkt wyjścia: człowiek to rzecz święta

– podkreślał nieustannie Prymas Wyszyński. CZŁOWIEK TO RZECZ ŚWIĘTA.

Stając w obliczu Chrystusa poznajemy naszą wysoką godność. Poznajemy i to, co dotyczy naszych czynów. Może myślimy o sobie ze zwątpieniem i poddajemy się deflacji? Chciejmy wsłuchać się w program Chrystusa. Cokolwiek o sobie rozeznaliśmy, postanówmy nie wracać do czynów, które sami w sobie surowo osądziliśmy. Zacznijmy na nowo, co dzień ku lepszemu!

- zachęcał kard. Stefan Wyszyński. My dodajemy, zacznijmy na nowo w nowym 2022 r.

/em

tyras

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Izabela Tyras #Prymas Wyszyński #wokół nauczania kard. wyszyńskiego #człowiek
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej