Drogami Adwentu: Radosne czuwanie

2022/11/26
AdobeStock 540641122
Fot. Adobe Stock

Iz 2, 1-5; Rz 13, 11-14 ; Mt 24, 37-44

Chociaż pierwsza część Adwentu jest oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, to próżno byłoby szukać w tekstach liturgicznych klimatu przerażenia i nastroju zbliżającej się katastrofy. Zamiast tego jest pełna radosnego napięcia ekscytacja, że zbliża się coś zupełnie wyjątkowego i pięknego. Taki ma być nasz adwent - radosnym oczekiwaniem i okazją do porządkowania spraw swojego życia.

Jednak to radosne oczekiwanie nie jest zabarwione beztroską. Widzimy w liturgii słowa wyraźną zachętę, aby czuwać nieustannie, bo Dzień Pański nadejdzie z zaskoczenia. Jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony. W dniu, którego się nie spodziewamy przyjdzie Pan. Nie jest to jednak zapowiedź tragedii i drastycznych wydarzeń. Rozświetlają nam tę kwestię pierwsze i drugie czytanie. Zarówno prorok Izajasz, jak i św. Paweł w Liście do Rzymian podkreślają wyjątkowość nadchodzącego Dnia, zapowiadają wydarzenia, które będą wywyższeniem Boga i pociągnięciem wszystkich narodów do Świątyni Pańskiej, która stanie się dostępna dla wszystkich ludów i narodów.

Święty Paweł zapowiada, że nadchodzi czas przebudzenia ze snu, noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Ta gra światła i ciemności jest jednocześnie wskazówką, jak mamy żyć, by zawsze być w gotowości na nadejście Chrystusa. Mamy żyć jak w jasny dzień, odrzucając wszystko co sprzeciwia się woli Boga, wszelkie uczynki ciemności. Św. Paweł wspomina o konieczności przywdziewania tzw. zbroi światła. Jest nią wiara w Jezusa i Jego łaska przenikająca życie tych, którzy pragną być Jego uczniami.

Zadanie dla nas, na ten pierwszy okres Adwentu, to rozpoznać obszary ciemności w naszym życiu. Poznanie tego co we mnie jest ciemne, słabe, grzeszne nie powinno prowadzić mnie do załamania i przerażenia, ale do radosnego oblekania się w światło. Ono rozprasza mroki duszy i umysłu, pozwala trzeźwo patrzeć na świat i daje moc, aby postępować w sposób przyzwoity, radośnie dzieląc się dobrem i pociągając innych do Chrystusa - Światła ze Światłości.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania Przewodnika Adwentowego - komentarza do czytań na nadchodzący tydzień:

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Drogami Adwentu #Przewodnik Adwentowy #adwent #radosne oczekiwanie #światło #adwent 2022
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej