Miłość Ojczyzny. Wokół Nauczania kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras

2021/11/9
Tyras Ecivitas slajder
Grafika: Ewa Makowska

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś usłyszymy słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o miłości Ojczyzny.
„Kocham ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej” - powiedział w homilii z 1953 r. kard. Stefan Wyszyński. Jego miłość do Polski nie była abstrakcyjna. Apelował do rodaków o rzetelną pracę i życie wartościami chrześcijańskimi w rodzinach.

„Mamy kochać wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości, po Bogu, Jezusie Chrystusie, Matce Chrystusowej, należy się nasza miłość tej ziemi, naszej ojczyźnie, mowie i kulturze, w której wyrastamy. Chociażby wzywano nas do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, byśmy mogli żyć przede wszystkim kulturą, mową, naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki przez naszych praojców” - mówił bł. Prymas Tysiąclecia.

Kard. Stefan Wyszyński podkreślał, że całym sercem kocha Polskę i Kościół. Podczas ingresu zastrzegł, że nie jest ani politykiem, ani reformatorem, ale ojcem duchowym i pasterzem. Jednak pełniąc posługę Ewangelii wszedł tak głęboko w służbę Ojczyźnie, że umierał jako jej najwyższy autorytet moralny i niekoronowany król. Przez całe życie czuł się za Polskę odpowiedzialny i do tej odpowiedzialności wzywał wszystkich rodaków.

„Odpowiadamy nie tylko za teraźniejszość naszego życia katolickiego i narodowego. Już dziś budujemy drogę dla narodu katolickiego, dla Kościoła w Polsce, ku przyszłości. Jeżeli i dziś, podobnie jak w czasach św. Stanisława, nie brakuje powodów, które zmuszają nas do upominania, do prostowania, do prośby, a jeśli nie pomaga prośba, to do jasnego żądania. Dziś biskup katolicki w Polsce, jak ongiś św. Stanisław, nie cofnie się przed obowiązkiem pouczania i upominania, a jeśli nie pomoże i żądania, aby słuszne prawa Boże były uszanowane w ojczyźnie naszej i na skutek tego żeby również i Polska bezpiecznie w duchu Ewangelii za Krzyżem Chrystusowym szła w daleką, nieznaną jeszcze sobie przyszłość” - mówił Prymas Tysiąclecia.

Zapraszamy do słuchania!

/uk

Tyras Izabela

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bł. kard. Wyszyński #Nauczanie Prymasa Tysiąclecia #miłość do ojczyzny
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej