Myśl dobrze o wszystkich - jasnogórskie czuwanie z bł. Prymasem w Domu Matki

2022/03/28
IMG 20220327 220719
Fot. Izabela Tyras

„Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim”, te słowa z ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego były tematem kolejnego nocnego czuwania na Jasnej Górze wpisującego się w dziękczynienie za jego beatyfikację.

Modlitwę „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” tym razem podjęli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego błogosławiony jest patronem. We wspólnocie trwa teraz peregrynacja jego relikwii, które towarzyszyły także jasnogórskiemu spotkaniu.

Modlitwą różańcową wołano o zaprzestanie rozlewu krwi w Ukrainie za wstawiennictwem Prymasa, który sam doświadczył w swoim życiu gehenny wojny. Podkreślono, że zwłaszcza teraz musimy walczyć o to, by nienawiść nie przeniosła się do naszych serc.

W konferencji odwołującej się do drugiego punktu Krucjaty Miłości: „myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim” Piotr Sutowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej „Civitas Christiana”, przypomniał słowa prymasa Wyszyńskiego wypowiedziane przez niego w najtrudniejszych chwilach jego uwięzienia: „nie zmuszą mnie bym nienawidził”.
Podkreślił, że to właśnie w czasie wojny ks. Wyszyński zaproponował wielki program odnowy Polski poprzez miłość i sprawiedliwość społeczną.

W czasie drugiej wojny światowej, najmroczniejszego czasu jakiego Polacy doświadczyli w swoich dziejach, stworzył dzieło fenomenalne, książkę „Miłość i sprawiedliwość społeczną”. Te dwa filary miały budować ład społeczny. - przypomniał przedstawiciel Civitas Christiana.

Zauważył, że to bardzo znamienne, bo gdy ludzie ginęli, byli mordowani, paleni w piecach, kiedy szatan tańczył po świecie, odpowiedzią ks. Wyszyńskiego było budowanie czegoś pozytywnego opartego na miłości i sprawiedliwości. - To nie jest możliwe bez wyzbycia się nienawiści z serca i bez modlitwy - podkreślał. Zachęcał, by wracać do słów błogosławionego zwłaszcza teraz, gdy za naszymi granicami toczy się wojna i kiedy trudno wyzbyć się złych myśli o sprawcach okrucieństwa, których doświadcza Ukraina.

Program „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”, ujęty w 10 zwięzłych punktach nazywany bywa prymasowskim dekalogiem „bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich”.​

Jak zauważyła Stanisława Nowicka, świadek życia błogosławionego, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tak łatwo „zarazić się nienawiścią”, trzeba nam wsłuchiwać się w głos Prymasa i realizować go w codzienności.

Mamy zaproszenie, dziękując za Księdza Prymasa, jego beatyfikację, by podjąć jego testament i zdać sprawdzian z miłości. - zauważyła przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

W intencji dziękczynnej za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i pokój na świecie oraz nawrócenie Rosji o północy sprawowana była Msza św.

Prosimy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, abyśmy będąc blisko Boga, będąc w Kościele, byli z tego dumni, ale zawsze potrafili z wielką pokorą patrzeć na drugiego, nawet najgorszego człowieka. - zachęcał w homilii ks. Ryszard Umański, asystent kościelny częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana”.

We wspólnocie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” trwa teraz peregrynacja relikwii bł. Prymasa Wyszyńskiego. Towarzyszyły one także jasnogórskiemu spotkaniu.
Dziś stowarzyszenie Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczyna wielkopostne rekolekcje.

Modlitwa z 27 na 28 dzień miesiąca to nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań, prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego, z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Matki Bożej gromadzą się przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot. W kwietniu modlitwę poprowadzi Jasnogórska Rodzina Różańcowa.
Organizatorami czuwań opartych na „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

/mdk

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#ABC Społecznej Krucjaty Miłości #Jasna Góra #Instytut Prymasa Wyszyńskiego #Wyszyński #Piotr Sutowicz #Stanisława Nowicka #ks. Ryszard Umański
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej