Niezwodna droga z Maryją. Wokół nauczania kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras [nagranie]

2021/4/29
01 Akt Oddania tresc1

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś powracamy do Milenijnego Aktu Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego z 3 maja 1966r. , w 55. rocznicę wypowiedzenia tego niezwykłego zawierzenia.

W okresie przygotowania do Tysiąclecia Chrztu Polski walka z Kościołem nie ustawała. Polityczny ateizm usiłował zepchnąć Polskę z tysiącletniej drogi wierności Bogu i Kościołowi. Ks. Prymas czynił wszystko, by w tym dziejowym czasie Polska nie utraciła największego skarbu - wiary. Przekonany o żywej, macierzyńskiej obecności Maryi Bogurodzicy w życiu Kościoła i naszej Ojczyzny zapragnął złożyć w Jej ręce los narodu polskiego po wszystkie czasy. Gdy nasilała się walka z Bogiem w sercach ludzi, oglądał się, skąd przyjdzie mu pomoc.

- Patrzymy jak powstają potężne organizacje, jak się mobilizuje środki i siły, jak wiele pieniędzy idzie tylko na to, aby Wam odebrać wiarę w Boga, aby odłączyć Was od Chrystusa. W tej chwili, gdy widzę bezpośrednie zagrożenie waszej wiary, zdając sobie sprawę z odpowiedzialności za wasze dusze, za dzieci i młodzież, za Was samych – naśladuję Bożą linię postępowania i nadzieję moją pokładam w Zwycięskiej Matce Boga żywego - mówił kard. Stefan Wyszyński.

To dlatego w sytuacji ateistycznego zagrożenia wiary z całym Episkopatem postanowił całkowicie zawierzyć Maryi. Podjął decyzję kolegialnego oddania Polski w niewolę Maryi za wolność Kościoła w Ojczyźnie i w świecie.

Punktem kulminacyjnym uroczystości polskiego Milenium był 3 maja na Jasnej Górze. Miał przyjechać na nie Ojciec Święty Paweł VI i delegacje episkopatów z całego świata. Niestety władza komunistyczna na to nie pozwoliła.

Stoimy przed aktem doniosłym, historycznym, na nowe tysiąclecie wiary. I oto jak ongiś na Kalwarii, na progu nowej ery ludzkości, porządku nadprzyrodzonego, Chrystus patrzący z krzyża powiedział do Maryi: „Oto syn Twój” - tak dziś na progu nowego tysiąclecia, my wszyscy biskupi, kapłani i lud Boży, zwracamy się do Matki Boga i naszej, do Matki Kościoła i Królowej Polski. Powodowani jesteśmy głębokim, doświadczonym przez wieki zaufaniem, że nas nigdy nie opuści oraz szczerym uczuciem wdzięczności za dziesięć wieków Jej obecności wśród nas.

Chcemy w Jej macierzyńskich ramionach ubezpieczyć wiarę narodu i Kościół święty, jego skarby dla ludzkości i dla naszej Ojczyzny. Pragniemy, przez najwyższą, jakże błogosławioną ofiarę, cały naród polski, naród Chrystusowy i wszystko co Polskę stanowi oddać w macierzyńską, miłującą niewolę Maryi, aby przez ufną i radosną ofiarę naszego narodu wyprosić Kościołowi obecnemu w świecie współczesnym, wolność i możność wypełniania jego zadań w świecie i w naszej Ojczyźnie.

/łb

Tyras Izabela

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej