nieZwykły okres zwykły: Dźwiganie krzyża

2022/09/3
beautiful shot of a male with his head against the wooden cross in a grassy field
Fot. Freepik.com/wirestock

Czy można uniknąć dźwigania krzyża w swoim życiu? Od odpowiedzi na to pytanie zależy, według dzisiejszej Ewangelii, kwestia czy możemy się nazywać uczniami Chrystusa. 

Wydaje się, że jest niemożliwe uniknąć dźwigania krzyża, rozumianego jako krzyż cierpienia, choroby, wszelkich udręk duszy i ciała. Każdego człowieka dotyka jakaś forma trudności i przeciwności. Jedni radzą sobie z tym lepiej, a inni wręcz przeciwnie. Pogrążają się w depresji i złorzeczą na swój los.

Jeśli Jezus uzależnia bycie Jego uczniem od dźwigania swojego krzyża, to wychodziłoby na to, że każdy człowiek, czy tego chce, czy nie, jest Jego uczniem. Tymczasem jest to nieprawda i kluczowe dla zrozumienia sensu słów Jezusa jest sformułowanie znajdujące się tuż dalej. 

Nie wystarczy dźwigać dwój krzyż, bo przecież można go dźwigać i odbierać go jako przekleństwo, a wtedy nie ma nic dobrego, twórczego i oczyszczającego w takim dźwiganiu krzyża. Trzeba z tym swoim krzyżem iść za Jezusem. „I nie idzie za Mną, nie może być moim uczniem” - to jest źródło błogosławieństwa przy dźwiganiu swojego krzyża. Iść za Jezusem - tylko wtedy będziemy mieli moc do dźwigania swojego krzyża. Tylko wtedy zobaczymy sens w jego dźwiganiu. 

Podczas osobistej modlitwy przedstaw Jezusowi swoje krzyże i zadeklaruj, że bierzesz je i pragniesz za Nim iść. Zyskasz wtedy z jednej strony ulgę, a z drugiej odczujesz błogie zaopiekowanie się tobą ze strony Jezusa. 

/em

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#nieZwykły Okres Zwykły #ks. Piotr Stępień COr #niedziela #krzyż #rozważania
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej