Podcast "Bł. Prymas Wyszyński, człowiek ośmiu błogosławieństw" - część V

2024/01/26
5 blogoslawienstwo

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.” Boże miłosierdzie to jeden z największych przymiotów Boga, który jest Miłością. Jest Jego odpowiedzią na nędzę ludzkiej, skłonnej do grzechu natury. Bóg objawia swoją wszechmoc szczególnie wtedy, kiedy objawia swoje miłosierdzie, a to logika odwrotna od ludzkiej, której siła objawia się w panowaniu nad innymi i przemocy.

W jaki sposób sam Prymas doświadczał Bożego miłosierdzia? Dzięki łasce widział jak miłosierny Bóg pochyla się nad jego słabością, zwłaszcza w czasie trzyletniego internowania. Dojrzewał na tej drodze cierpienia do świętości. Uwięziony pisał:

Bóg oczyszcza swego sługę. Czyni zeń narzędzie ostrzeżenia dla innych. (…) Nawet w przeciwnościach przymnaża chwały Kościołowi, pomnaża swoje błogosławieństwa. Tylko Bóg może załatwić tyle spraw w jednym akcie cierpienia.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z duchowością bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, o której opowiada Bogdan Kędziora, historyk, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczyciel historii w III LO w Lublinie, pasjonat nauczania i osoby Prymasa Wyszyńskiego:

 

/mdk

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Bogdan Kędziora #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #osiem błogosławieństw #Prymas Wyszyński #podcast #Studio Lublin #miłosierdzie Boże #cierpienie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej