Ten zwycięża kto miłuje. Wokół nauczania kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras

2021/10/13
Tyras Ecivitas slajder ScaleWidthWzgyMF0

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś przypomnimy słowa kard. Stefana Wyszyńskiego o miłowaniu bliźniego.

Prymas kard. Stefan Wyszyński przypominał: Bóg nie tworzy granic, nie przeprowadza ich między ludźmi, ale mówi: „będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Podkreślał, że „bazując miłość w źródle, które nie wygasa - w sercu Boga, który jest Miłością - stamtąd mamy czerpać, jak kwiat wodę, i mamy się uśmiechać miłością do wszystkich: do tych, którzy cię nienawidzą. Jak naucza Apostoł: „nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Nie daj się sprowokować. Zachowaj spokój. Uszanuj nawet tego, który cię nienawidzi, bo tak czyniąc „węgle żarzące” nasypiesz na głowę przeciwnika.

„Ciągle was pouczam, że ten zwycięża kto miłuje – choćby był powalony i zdeptany - kto miłuje, a nie ten, który w nienawiści depce. Ten ostatni przegrał. Kto nienawidzi – już przegrał. Kto mobilizuje nienawiść - przegrał. Kto nienawidzi - już przegrał. A zwyciężył już dziś - choćby leżał na ziemi podeptany - kto miłuje i przebacza, kto jak Chrystus oddaje serce swoje, a nawet życie za nieprzyjaciół swoich” - przypominał bł. Prymas.

Podkreślał, że „z doświadczenia dwudziestu wieków Kościół wydobył potężną naukę o godności ludzkiej, której trzeba bronić przez miłość, jaką winniśmy mieć ku każdemu człowiekowi. Dopiero wtedy zrozumiemy, co Kościół wnosi w wiary nowe Tysiąclecie”.

Jako wyposażenie na przyszłość Kościół bierze naukę o wysokiej godności każdego człowieka: wspaniałego czy sponiewieranego, potężnego czy nieudolnego, wraz ze wskazaniem: „będziesz miłował bliźniego swego”. I to każdego! Tego co serdeczne oczy, i tego, który ma oczy szklane. Tego, co ma żar w piersi, i tego, co nosi w piersi kamień. Tego, który ma ku tobie wyciągniętą braterską dłoń i tego, który cię dźga oczyma. Każdego!

Zapraszamy do wysłuchania audycji!

/uk

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bł. kard. Stefan Wyszyński #nauczanie Prymasa Tysiąclecia #audycja Izabeli Tyras #Ten zwycięża kto miłuje
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej