Tutorial wielkopostny: Daj się przemienić

2023/03/3
AdobeStock 69122121
Fot. Adobe Stock

Przemienienie się Jezusa wobec swoich najbliższych uczniów na górze Tabor jest niezwykle sugestywną sceną ewangeliczną. Tym bardziej znaczącą, że przemieniony, jaśniejący nieziemskim blaskiem Chrystus stoi w towarzystwie ważnych postaci starotestamentalnych - Mojżesza i Eliasza. To ewidentne potwierdzenie wobec Piotra i Jana, że mają do czynienia z wcielonym Bogiem, a nie tylko z niezwykłym człowiekiem, czy kolejnym prorokiem. Dla nas także jest to istotne świadectwo, z którego możemy czerpać moc do świętego życia.

Czas Wielkiego Postu to czas nawrócenia, czyli przemiany życia. Każdy z uczniów Chrystusa jest w tym świętym czasie wezwany do przemienienia się, abyśmy potrafili zalśnić, podobnie jak Jezus na górze Tabor - blaskiem świętości, miłości, dobra i pokoju, wobec innych ludzi. Dać czytelne świadectwo wobec świata, że to przesłanie Ewangelii, które staramy się głosić naszym życiem, pomimo naszych słabości i grzechów - ma swoje źródło w Bogu. 

Nie jesteśmy pięknoduchami, zapatrzonymi w ulotne idee i kultywującymi wzniosłe obrzędy i rytuały, ale twardo stąpamy po ziemi, głosząc Chrystusa - Wcielonego Boga, ukrzyżowanego, który prawdziwie umarł i prawdziwie zmartwychwstał. Nie sprzedajemy ludziom psychoterapeutycznych opowieści na poprawę samopoczucia, chociaż chętnie wykorzystujemy osiągnięcia psychologii, aby polepszyć naszą relację z Bogiem i innymi ludźmi, aby zrozumieć, jak działa ludzka psychika i w ten sposób lepiej prowadzić swoje życie duchowe, bo przecież łaska bazuje na naturze.

To jest istota sprawy - mamy się przemieniać, ale nie według własnej wizji i na bazie swoich ludzkich zdolności, ale mamy się dać przemienić Jezusowi. Wtedy ta przemiana będzie istotowa, dotknie naszego wnętrza, tak jak Duch przenika nas, aż do szpiku kości i najdalszych zakamarków naszej duszy. Jeśli będziemy próbowali się przemieniać o własnych siłach, mocą pustych afirmacji, metod motywacyjnych i innych współczesnych zaklęć, wtedy staniemy się jak barwna ozdobna fasada, za którą nie ma nic wartościowego. Dlatego daj się przemienić, a zobaczysz, że Bóg zacznie przez ciebie działać, a ty będziesz szczęśliwy.

Zapraszamy też do wysłuchania komentarza ks. Piotra Stępnia COr z cyklu Wielki Post od Zakrystii:

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wielkopostny Tutorial z ks. Piotrem #przemienienie Pańskie #Wielki Post #Wielki Post od Zakrystii
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej