Kształtować sumienie! Wokół nauczania Stefana kard. Wyszyńskiego Prymasa Polski, patrona Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” - audycja Izabeli Tyras [nagranie]

2021/9/9
Wyszynski
Fot. Izabela Tyras

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś przypomnimy słowa kard. Stefana Wyszyńskiego o konieczności kształtowania sumienia.

Kard. Stefan Wyszyński w swoich homiliach bardzo często podkreślał, konieczność kształtowania sumienia. Zaznaczał, że na naszą formację ogromny wpływ mają dzieje ojczyzny i obyczaje narodowe, wychowanie religijne oraz edukacja. Dzięki tym pomocom, naturalne właściwości osoby ludzkiej ubogacają się i nieustannie rozwijają.

W naszej ojczyźnie najważniejszym czynnikiem ładu społecznego i spokoju, owocności i skuteczności naszej pracy, a nawet pomyślności społecznej i gospodarczej, jest sumienie obywateli - przekonywał Prymas Tysiąclecia.

- Jasna rzecz, że sumienie obywatelsko - polityczne nie powstaje gdzieś na skale, nie spada z nieba, ale wypracowuje się w osobie ludzkiej, w człowieku, w istocie rozumnej, wolnej i miłującej, wychowanej w rodzinie, posiadającej odpowiednie walory obywatelskie, społeczne, kulturalne, zawodowe, oraz zrozumienie, że „bonum reipublicae suprema lex esto” - „dobro Rzeczypospolitej jest dobrem najwyższym” - mówił kard. Stefan Wyszyński i dodawał: to znaczy dobro obywateli, dobro każdego człowieka w Ojczyźnie, w narodzie i państwie. To znaczy też - prawa obywateli, o których tak często mówiliśmy. Dobro obywateli - to takie ukierunkowanie na człowieka, by go ukochać.

- Potrzeba jest Ojczyźnie naszej takich ludzi, takich obywateli, którzy na każdym odcinku wywiązywali by się zgodnie z duchem sumienia ukształtowanego w życiu rodzinnym - przekonywał kard. Stefan Wyszyński.

/uk

 

 

Tyras Izabela

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

##Prymas ##kardynał ##kardynał Stefan Wyszyński ##sumienie
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej