Duchowość biblijna – nowa książka Instytutu Wydawniczego PAX!

2018/08/23
duchowosc-biblijna.jpg

Czy twoja duchowość ma charakter religijny, czy jesteś po prostu optymistą? Czy odważysz się być sobą? – Na te pytania znajdziesz odpowiedź, czytając najnowszą publikację znanego dominikanina.

“Aby rozpoznać obecność Boga, musimy Mu przyznać miejsce w swoim życiu. To znaczy, że musimy zaakceptować samych siebie i odważyć się na bycie sobą. Zaakceptować się takim, jakim się jest, to otworzyć swoją jaźń na zaakceptowanie Boga, jakim jest.

Zaakceptować się to uznać własną słabość, zasadniczą beznadziejność. Paradoksalnie tu właśnie rozpoczyna się droga rozwoju. Pogodzić się z samym sobą to nie znaczy wybrać przeciętność i pozostać w dotychczasowym położeniu. Odwołajmy się do przypowieści o zbożu i chwaście (zob. Mt 13, 24-30): „Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa” (Mt 13, 30). Przypowieść ta upomina, że ostateczna decyzja zapada w trakcie żniw i przysługuje wyłącznie Bogu. „Zboże” i „chwast” oznaczają ludzi. Przypowieść wzywa nas do przyjrzenia się sobie. Nawet jeśli rozpoznam w sobie „chwast”, to nie jestem skazany na ten status. Mogę stać się „zbożem”, a wręcz zostaję do tego wezwany; tego pragnie Bóg.

Jednakże nie dokonam tego własnymi siłami. Mogę tego dopiąć, jeżeli powierzę się opiece Boga i będę odpowiadał na Jego zachęty”.

Autor książki, prof. Wilfrid John Harrington, pisze: – Tematem tej książki jest duchowość biblijna. „Duchowość” w dzisiejszym rozumieniu oznacza przeróżne rzeczy. Tutaj rozumiemy ją jako wiarę przeżywaną w miłości i podtrzymywaną przez nadzieję.

Nasz plan zatem przedstawia się prosto: będziemy podążać po tej linii. Przyjrzymy się świadectwu Biblii. Ze względu na różnice między jej obiema głównymi częściami zajmiemy się najpierw Starym Testamentem — czyli Pismami żydowskimi — a następnie Nowym. Ponieważ razem składają się one na chrześcijańskie Pismo Święte, w naturalny sposób zachodzą na siebie.

“W pewien sposób możemy włączyć duchowość biblijną w przeżywanie swojej wiary. Studium duchowości nie powinno być zajęciem oderwanym od życia, akademickim. Powinno dopomagać nam w duchowych wysiłkach i przysposabiać nas do pobudzania takiegoż życia u innych ludzi”.

Profesor Wilfrid John Harrington jest irlandzkim dominikaninem urodzonym i mieszkającym w Dublinie. Studiował teologię w Rzymie i biblistykę w jerozolimskiej École Biblique. Jest wykładowcą oraz autorem wielu artykułów i książek. W Polsce najbardziej znana z nich to Klucz do Biblii (IW Pax 2012), przez wielu uznawana za najlepsze z dotychczas napisanych wprowadzeń do Pisma Świętego.

Premiera książki już 4 września!

 

Autor: Wilfrid John Harrington

Źródło: Instytut Wydawniczy PAX

“Jesteśmy istotami ludzkimi, stworzonymi na obraz Boga, i mamy się do Niego upodobniać. Naszym przeznaczeniem jest człowieczeństwo w jego Bożym rozumieniu”.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#duchowość #duchowość chrześcijańska #Instytut wydawniczy pax #Kościół #książka religijna #literatura katolicka #literatura religijna #miłość #nadzieja #religia #slider #wiara #Wilfrid John Harrington
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej