Maleńka Nic [Wydawnictwo Esprit] – historia arabskiej mistyczki

2018/08/28
malenka-nic.jpg

Odsunięta od sakramentów, z poderżniętym gardłem cudem trafia do kościoła… Poznajcie życie i myśli św. Marii Baouardy, Małej Arabki, prostej dziewczyny z Palestyny.


Trudno wyobrazić sobie większe cuda niż te, którymi Bóg obdarzył tę skromną dziewczynę z Palestyny. Przeżyła poderżnięcie gardła, wyzdrowiała z nieuleczalnej choroby, doświadczała ekstazy, lewitowała, miała proroctwa i wizje. Założyła dwa klasztory: jeden w Betlejem, a drugi w Nazarecie. Miała szczególne nabożeństwo do Ducha Świętego i była ubogacona nadprzyrodzonymi darami, odznaczając się przy tym cnotą głębokiej pokory.
Urodziła się blisko Nazaretu, zmarła w Betlejem. Znamy ją pod różnymi imionami: Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka, Maleńka Nic. Jak żyła ta wielka mistyczka i stygmatyczka? Z jakiego powodu została wtrącona do więzienia i za co odsunięto ją na jakiś czas od sakramentów? – Warto sięgnąć po najnowszą biografię arabskiej świętej.

Uparta nastolatka odrzuca narzeczonego, ucieka z domu i wstępuje do zakonu. Jej opiekunowie nie potrafią zrozumieć tej decyzji. Dlaczego sierota, która dostaje szansę od losu, wybiera tak niepewną przyszłość? Dlaczego bez wahania zrywa kontakty ze wszystkimi życzliwymi ludźmi i świadomie szuka upokorzeń? Wciągająca, pełna zwrotów akcji historia powołania arabskiej mistyczki powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich współczesnych chrześcijan, przyzwyczajonych do wygodnego życia. Czy wierzymy w Chrystusa na serio? Czy potrafimy zostawić wszystko i powiedzieć Mu „tak”? Św. Maria Baouardy nie miała żadnych wątpliwości.

– Maciej Kalbarczyk, „Gość Niedzielny”

Pokazując nam, jak kochała, Maria może budować mosty pokoju pomiędzy wielkimi religiami – o. Giovanni Zubiani, postulator procesu kanonizacyjnego.

Miriam Baouardy została beatyfikowana przez Jana Pawła II 13 listopada 1983 roku, natomiast kanonizacji dokonał papież Franciszek 17 maja 2015.

Autor: ks. Francesco Zampini

Źródło: Wydawnictwo Esprit

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Arabowie #Kościół #Mała Arabka #Maria Baouardy #mistycy #mistycyzm #mistyczka #Palestyna #stygmaty #stygmatyczka #święci #święta #wiara
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej