Poznaj Carla Acutisa poprzez komiks!

2024/05/31
DSC 732A
Fot. Marta Karpińska

Cyfrowy uczeń. Carlo Acutis i Eucharystia to propozycja skierowana głównie do młodszego grona odbiorców, przygotowana przez Instytut Wydawniczy PAX. Komiks o błogosławionym w krótkiej formie przedstawia historię jego życia, skupiając się głównie na ostatnich latach przed śmiercią.

Carlo Acutis to piętnastoletni Włoch, miłośnik informatyki, który uwielbiał piłkę nożną, gry wideo i superbohaterów. Poza tym był wielkim propagatorem tajemnicy i piękna Eucharystii. Łącząc swoje zainteresowania, stał się cyfrowym uczniem Jezusa. Jak piszą autorzy komiksu, „Carlo stworzył dynamiczną stronę internetową i zachwycającą wystawę. Za pomocą tych narzędzi uczył innych o wielu wyjątkowych cudach eucharystycznych z całego świata. Ten fascynujący i sympatyczny nastolatek wciąż inspiruje rzesze ludzi swoim pełnym prostoty życiem i nadzwyczajnym przykładem świętości”. Wspomnianą wystawę w samych Stanach Zjednoczonych pokazano w ponad 10 tys. parafii, a stronę, którą stworzył, odwiedza miesięcznie nawet 100 tys. osób. Carlo Acutis jest inspiracją nie tylko dla ludzi młodych. Jego świadectwo życia i wiary przyczyniło się do nawrócenia jego własnej mamy! Został beatyfikowany 10 października 2020 roku w Asyżu, gdzie znajduje się również jego grób.

O komiksie

Okładka komiksu przedstawia postać Acutisa siedzącego w swoim pokoju przy komputerze. Na ekranie można zauważyć otwartą stronę internetową, dotyczącą cudu eucharystycznego w Lanciano. Na ścianie wiszą plakaty z superbohaterami. W oddali na półce leży piłka, widać także konsolę wraz z padami do gry. Jakby się tak zastanowić, to pewnie w wielu przypadkach tak właśnie wygląda pokój nastolatka w dzisiejszych czasach. Prostota życia Carla jest bardzo dobrze ukazana poprzez tę okładkę. Zaznaczę jednak, że nie wymieniłem wszystkich elementów znajdujących się na niej!

Akcja komiksu płynie bardzo szybko. Z tym 28-stronicowym wydawnictwem można zapoznać się dosłownie w chwilę. Nie poznamy w nim oczywiście całego życiorysu błogosławionego, ale dotkniemy najważniejszych elementów jego historii. Myślę, że takie podejście autorów to świetna zachęta do tego, żeby poprzez ten komiks zgłębić postać i historię Carla.

Acutis jest czasami nazywany błogosławionym w bluzie i butach Nike (w takich ubraniach został pochowany). Obrazkowa forma przedstawienia jego historii pokazuje, że to była prawda. Rysownik komiksu zadbał nawet o takie drobne detale i tzw. smaczki, które wprawne oko z pewnością wychwyci podczas lektury. Żywe kolory komiksu pozwalają wczuć się w klimat poszczególnych scen i dobrze oddają wystrój lokalizacji, w jakich toczy się akcja. Są to między innymi pokój Carla, szkoła czy kościół.

„JEŚLI BÓG może DZIAŁAĆ przeze MNIE, to może działać przez każdego człowieka” – mówił Carlo Acutis. Forma komiksu jako przedstawienia tej postaci młodemu pokoleniu to z pewnością dobry pomysł. Ciężko nie znaleźć elementów wspólnych, łączących błogosławionego z dzisiejszą młodzieżą. Jego historia, w której wykorzystuje swoje zainteresowania, czyli technologię i Eucharystię, pokazuje, że w dzisiejszym mocno scyfryzowanym świecie jest miejsce na głoszenie i pokazywanie tak wielkich rzeczy! W swojej adhortacji Christus vivit mówił o tym papież Franciszek: „Potrafił wykorzystać nowe technologie komunikacji, aby nieść Ewangelię, przekazywać wartości i piękno”.

Dwie końcowe strony autorzy poświęcili na przedstawienie najważniejszych dat z życiorysu błogosławionego, a także na „podróż Carla ku świętości”, czyli kolejne daty, dotyczące etapów kanonizacji. Jest również dołączona modlitwa o kanonizację błogosławionego Carla.

Komiks Cyfrowy uczeń. Carlo Acutis i Eucharystia może być świetną propozycją na prezent dla młodzieży pierwszokomunijnej lub przystępującej do sakramentu bierzmowania. Jest on dostępny zarówno w formie książkowej, jak i elektronicznej (e-book). Można go zamówić na stronie www.iwpax.pl.

Komiks jest polską wersją amerykańskiego Digital disciple: Carlo Acutis and the Eucharist, wydanego przez Augustine Institute – Voyage Comics w 2022 roku. Za tekst odpowiada Philip Kosloski, natomiast za rysunki Bruno Abdias. Kolorystyką zajął się Jay David Ramos. Na język polski przetłumaczyła go Agnieszka Kasprzyk. Redaktorem prowadzącym polskiego wydania była Anna Kaszubowska z Instytutu Wydawniczego PAX.

Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 2/2024

 

/mdk

Kamil Latuszek

Kamil Latuszek

Dziennikarz, członek Centrum Medialnego Civitas Christiana, twórca materiałów audiowizualnych i autor tekstów.

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Cyfrowy uczeń #Carlo Acutis #Carlo Acutis komiks #IW PAX
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej