Ojciec Jerzy Tomziński - Przyjaciel Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

2022/02/21
DSC 1183
Archiwum Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

14 listopada, 10 dni przed swoimi 103. urodzinami, zmarł o. Jerzy Tomziński, legendarny paulin z Jasnej Góry, trzykrotny przeor częstochowskiego klasztoru i dwukrotny Generał Zakonu Paulinów, wielki człowiek Kościoła i Polak.

Był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży.

Urodzony w 1918 roku, równolatek odrodzonej Rzeczpospolitej śp. o. Jerzy zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa Wyszyńskiego, która stała się Apelem Jasnogórskim. Jemu także zawdzięczamy Śluby Jasnogórskie i peregrynację kopii Cudownego Obrazu po Polsce. Pracując wśród Polonii w Rzymie, a później, jako generał Zakonu uczestnicząc w pracach Soboru Watykańskiego, propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szerząc tym samym wiedzę o Polsce i Sanktuarium.

Śp. o. Jerzy sam nazywał siebie „przyjacielem Civitas Christiana”. Do spotkań z ludźmi tego środowiska skierował go o. Józef Płatek, ówczesny przełożony generalny Paulinów. - To byli wspaniali ludzie, ileśmy przegadali - wspominał potem zmarły zakonnik. Przypominał, że to wtedy, podczas osobistych spotkań, zrodziła się myśl, by zorganizować pielgrzymkę na Jasną Górę. I tak zaczęło się pielgrzymowanie, najpierw z regionu śląskiego, a potem w wymiarze ogólnopolskim, tak zaczęły się nasze spotkania z Matką Bożą, którą śp. o. Jerzy kochał bezgranicznie. Tę miłość zaszczepił i w nas.

- Byłem świadkiem zawierzenia Maryi. Wielu ludzi było na Jasnej Górze, ślubowali, a teraz odwracają się od Kościoła. „Civitas” przeciwnie, rozwija się i wzrasta w wierze. Zwyciężacie, bo postawiliście na Jasną Górę - mówił.

To także dzięki m.in. o. Jerzemu dołączyliśmy do grona katolickich stowarzyszeń. To on zachęcał, by udać się z pielgrzymką do Rzymu, by tam modlić się o rozeznanie dalszej drogi środowiska i spotkać się z Janem Pawłem II. W 1993 r. św. Papież skierował do delegacji Stowarzyszenia słowa: „Budujcie Civitas Christiana”, które stały się programem dla naszej działalności.

Śp. o. Tomziński przekonany o świętości i wielkości kard. Stefana Wyszyńskiego, swego duchowego przewodnika, ojca i przyjaciela, i „civitasowców” wciąż zachęcał do zgłębiania jego życia, posługi i nauczania. Przypominał, że bł. Prymas Tysiąclecia był człowiekiem heroicznej wiary, z niej czerpał siłę i pokój. Przez pryzmat wiary patrzył na ludzi i Kościół. Miał wielki szacunek do każdego człowieka. Maryjność Prymasa nie była uczuciowa, to nie były nowenny, słowa, lecz żywa wiara, że obok Jezusa jest Bogarodzica.

Był świadkiem przyjęcia przez Stowarzyszenie w 2013 r. za patrona Prymasa Wyszyńskiego. Jego marzeniem była beatyfikacja Kardynała i doczekał się tego niezwykłego wydarzenia. Mimo trudności sędziwy zakonnik uczestniczył w uroczystościach 12 września br. , podczas których spotkał się także z członkami oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”.

Miał tak duże zaufanie do środowiska, że dane nam było być organizatorami jego 90 i 95. urodziny, które  odbywały się w naszym oddziale.

Podczas 90-lecia otrzymał w darze kielich mszalny z orłami, był nim zachwycony, a że nie miał swojej własności, bo wszystko co jego, było zakonne i jasnogórskie, kielich pozostał na Jasnej Górze i jest teraz pamiątką kapłańskiej drogi o. Jerzego.

W 2017 roku z okazji jubileuszu XX-lecia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” o. Jerzy Tomziński otrzymał okolicznościowy medal z wyrazami wdzięczności od naszego środowiska za wskazanie drogi i wsparcie w procesie kształtowania nowego wymiaru i posłannictwa „Civitas Christiana”. Wręczenie medalu miało miejsce podczas 37. Pielgrzymki „Civitas Christiana” na Jasną Górę 26 maja 2017 roku Ojciec Jerzy znalazł się tym samym w gronie czterech osób, wobec których wyraziliśmy szczególną wdzięczność, bowiem okolicznościowe wyróżnienia otrzymali: pośmiertnie ks. kard. Józef Glemp – Prymas Polski, ks. abp Józef Muszyński – Prymas Polski oraz ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk – pierwszy asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Świętowaliśmy też z nim jego stulecie, które przeżywał wraz z Niepodległą, w 2018r. Biało-czerwonym tortem był zadziwiony. 

Niemal do końca sędziwy zakonnik towarzyszył nam w pielgrzymkach na Jasną Górę, witając nas pod pomnikiem Prymasa Wyszyńskiego. Podczas jednej z nich mówił: pamiętajcie, że Kościół zrodził się przy Maryi. Wy tu powstawaliście przy Maryi na Jasnej Górze, pamiętajcie więc, że Jasna Góra jest waszą legitymacją. Bądźcie wierni. W wierności Bogu nasza siła. Od tej wierności zależy wszystko.

Ufamy, że wielki Przyjaciel „Civitas Christiana” jest teraz naszym Orędownikiem w niebie i modli się, byśmy pozostali wierni i budowali państwo Boże na tej ziemi.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Izabela Tyras

/ut

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jerzy Tomziński #Jana Góra
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej