Tomasz Nakielski: Co łączy Andżelikę Borys z… dobrym łotrem?

2021/3/26
AdobeStock 197053216 v2
źródło: Adobe Stock

To wbrew pozorom nie jest pytanie polityczne, jak również obyczajowe. Odpowiedź jest prosta - od 2009 roku w Polsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski dzień wspomnienia św. Dyzmy, czyli dobrego łotra obchodzony jest w Polsce jako Dzień Modlitw za Więźniów. Pamiętajmy zatem w modlitwach o tych, którzy się zagubili, a jednak ciągle zasługują na Boże Miłosierdzie. Pamiętajmy również o tych, którzy znaleźli się w więzieniach z powodu zagubienia innych. Dla nich, którzy są za kratami i dla nas, więźniów swoich słabości, św. Dyzma to postać niezwykle ważna.

Dialog Pana Jezusa z tzw. dobrym łotrem to bowiem jeden z najbardziej znanych i poruszających obrazów ewangelicznych. Szczegółową relację znajdujemy u św. Łukasza. Kiedy jeden z łotrów, Gestas drwi i wyszydza  Jezusa, drugi, Dyzma napomina Go: „Ty nawet Boga się nie boisz” (Łk, 23, 39-41). Po przyznaniu się z żalem do swoich grzechów i uznaniu Jezusa jako Syna Bożego pokornie prosi: „Jezu wspomnij na mnie, gdy będziesz w swoim Królestwie” (Łk. 23, 42). Wtedy padają tak ważne dla katolików słowa Jezusa: „Dziś ze mną będziesz w raju” (Łk. 23,43.).

W taki sposób dochodzi do kanonizacji pierwszego chrześcijańskiego świętego! To nie tylko „ciekawa historia”, ale wielka nadzieja dla nas, wierzących, że nawet w godzinie śmierci możemy zostać zbawieni po szczerym wyznaniu grzechów i akcie skruchy. Św. Dyzma jest bowiem symbolem i przykładem bezmiaru Bożego Miłosierdzia. Niezwykle prosta i sugestywna  jest symbolika prawosławnego krzyża, na którym umiejscowiona jest dodatkowa poprzeczna belka, symbolizująca skazańców. Jedno z ramion skierowane jest ku niebu, do którego udał się dobry łotr, drugie zaś ukazuje piekło, kierunek, który obrał zły łotr.

„Dziś ze mną będziesz w raju”  - to najlepsza z możliwych kariera Dyzmy…

/mwż

wywiad 2

Tomasz Nakielski

Przewodniczący Rady Fundacji ''Civitas Christiana''.

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej