Sympozjum naukowe „Świętować niedzielę”

2013/06/7

Bł. Jan Paweł II mówił, że praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. Odpoczynek jest bowiem naturalną potrzebą każdego człowieka. Niedziela jako dzień wolny od pracy daje taką możliwość, z której wielu ludzi nie chce lub nie potrafi korzystać. Stąd ciągle jest aktualne wezwanie: odpocznij i daj odpocząć innym. Te słowa zgodnie z przykazaniem „Pamiętaj, abyś dzień święty świecił” wzywają do świętowania niedzieli poprzez powstrzymanie się w tym dniu m.in. od zakupów.

Uświadomienie sobie istoty świętowania niedzieli w życiu człowieka pozwala zrozumieć jak i dlaczego mamy świętować Dzień Pański. Niedziela jest bowiem czasem, który w sposób szczególny poświęcić trzeba Panu Bogu i rodzinie.

Zwrócenie uwagi na świętość niedzieli w wymiarze społecznym i kulturowym jest celem sympozjum naukowego „Świętować niedzielę” organizowanego przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej, Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”, Katedrę Historii Kościoła XIX i XIX wieku i Katedrę Historii Liturgii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przy współudziale Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Rzeszowie.

Sympozjum naukowe „Świętować niedzielę” organizowane jest w ramach ogólnopolskiej kampanii podjętej przez Akcję Katolicką w Polsce, promującej niedzielę, jako Dzień Pański wolny od pracy. Celem konferencji jest przypomnienie naturalnego prawa człowieka do odpoczynku oraz Bożego przykazania o świętowaniu dnia Pańskiego. Organizatorzy sympozjum pragną zwrócić uwagę na przeznaczenie niedzieli dla Boga i rodziny. Tym samym chcą na nowo odczytać wezwanie Jana Pawła II zawarte w liście apostolskim o świętowaniu niedzieli „Dies Domini”, w którym Papież przypomniał podstawową prawdę, iż niedziela stanowi samo centrum chrześcijańskiego życia.

Konferencja naukowa odbędzie się dnia 22 czerwca 2013 roku w Rzeszowie w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym przy ul. Witolda 11A w godz. 9.00-13.00. W ramach sympozjum zaplanowano 6 referatów:

– Niedziela w dziejach Kościoła (ks. Marcin Nabożny – KUL),

– Niedziela jako Mała Pascha w liturgii Kościoła (ks. Waldemar Pałęcki MSF – KUL),

– Świętowanie niedzieli w środowiskach polonijnych (ks. Marek Grygiel SChr – KUL),

– Zarządzanie firmą a wartości chrześcijańskie (Robert Stefanowski – Greinplast Sp.z o.o.),

– Społeczne warunki dla niedzieli – dnia wolnego od pracy (Wojciech Buczak – NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski),

Akcja Katolicka na rzecz świętowania niedzieli (Halina Szydełko – Prezes KIAK).

O godz. 10.30 odbędzie się także konferencja prasowa z udziałem prelegentów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Biskup Diecezji Rzeszowskiej Kazimierz Górny, Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej w Polsce bp Mariusz Leszczyński oraz Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając. Patronat medialny nad sympozjum sprawują: TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Katolickie Radio „VIA”, „Polonia Christiana”, „Niedziela rzeszowska”, „Civitas Christiana” oraz portale internetowe Deon.pl, Opoka, PCh24.pl, Wiara.pl.

 

ks. Marcin Nabożny

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akcja #katolicka #niedziela #Rzeszów
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej