„Od Miłosierdzia do Miłosierdzia – przeżyjmy to jeszcze raz”

2016/09/16
torun-1.jpg

10 września w Toruniu i Górsku odbył się okręgowy Dzień Skupienia, w którym uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia z regionu Kujaw i Pomorza.

Rok Miłosierdzia Bożego ogłoszony przez papieża Franciszka  jest czasem intensywnej modlitwy, odnowy duchowej, przebaczenia, otwarcia na łaskę Bożego Miłosierdzia oraz uczynków miłosierdzia z naszej strony wobec tych ,którzy ich najbardziej potrzebują. Sobotni Dzień Skupienia dla członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z terenu woj. kujawsko-pomorskiego wraz z rodzinami i sympatykami zorganizował Okręgowy Oddział w Toruniu na czele z Dyrektorem Piotrem Hoffmannem. Z okazji tego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia na miejsca naszego pielgrzymowania wybrano Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II  w Toruniu, oraz  Centrum Edukacji Młodzieży im ks.J. Popiełuszki w Górsku.torun-2
W Toruniu na placu kościelnym  powitał nas o. Andrzej Laskosz, Redemptorysta  – kustosz  tego sanktuarium. Centralnym punktem programu naszego Dnia Skupienia   była sprawowana Msza święta w intencji członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Diecezji Toruńskiej Józefa Szamockiego  w koncelebrze z o. Andrzejem Laskoszem CSsR – kustoszem  tego sanktuarium . W wygłoszonej homilii ks. biskup nawiązał do nowo konsekrowanej świątyni w której przyszło nam jako Stowarzyszeniu rozpocząć nowy rok działalności  Jeśli uczestniczymy w Eucharystii i spożywamy ciało  i krew Jezusa  i z uwagą słuchamy słowa Bożego nie możemy mieć nic wspólnego  pokarmem demonów podawanego przez współczesny świat . Ten pokarm jest bezwartościowy i przeminie jak przemijają owoce zła. Teraz  wszystko zależy od człowieka  czy wybierze Boga czy demona , kłamstwo i głupotę a z nią niewolę czy prawdę i mądrość a z nią wolność. To są nieustanne pytania na które trzeba nam odpowiedzieć ,by w zalewie słów nie uodpornić się na słowo ewangeliczne.’’ Ks. biskup nawiązał do organizowanych przez Civitas Christiana konkursów biblijnych, które pogłębiają  u młodych ludzi znajomość pisma świętego. A cel Stowarzyszenia Civitas Christiana  to budowa cywilizacji miłości chrześcijańskiej. Mamy być dobrym drogowskazem w drodze  do nieba i modlić się, aby  wszystkie wspólnoty  rozwijały się tak, by Kościół mógł zajaśnieć całym swoim bogactwem. Po Eucharystii zabrał głos Dyrektor Piotr Hoffmann dziękując jego Ekscelencji za przewodniczenie  Eucharystii w tym szczególnym dla nas roku Roku Miłosierdzia Bożego .Ta świątynia jest dla nas ważna bo na doniosłym miejscu jest postać kardynała St. Wyszyńskiego ,który jest naszym patronem i żarliwie modlimy się o jego szybką beatyfikację . Dziękujemy za słowa ,które skierował do nas ks. Biskup –  my wybraliśmy  mądrość i wolność która wypływa z wiary w Jezusa Chrystusa . Następnym etapem naszego Dnia Skupienia był przejazd do Nowoczesnego  Centrum  Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.  Centrum w Górsku prowadzi Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (Michalici) ,którego Dyrektorem jest Ks. dr Paweł Nowogórski CSMA. W centralnej części kompleksu znajduje się nowoczesne, multimedialne interaktywne muzeum poświęcone postaci księdza Jerzego Popiełuszki, sala audytoryjna kinowo – teatralna.

torun-3

Będąc w  wnętrzach Muzeum obejrzeliśmy  mnóstwo materiałów, opisujących życie i pracę ks. Jerzego Popiełuszki. Przeniesiono nas  do pamiętnego 19 października 1984 r. by śledzić tragiczne wydarzenia owego piątkowego wieczoru.

torun-4

Wszystko dla młodzieży. – Aby w tym duchu, bł. ks. Jerzego, kształtować młodzież, kształtować Polaków, pokazywać wielkich Polaków’’ – mówił ks. dr Paweł Nowogórski. Muzeum Regionalne pięknie prezentuje swoje zbiory .Mieści ono ciekawe eksponaty jak materiały drukowane ,stare plakaty gazety ,protokoły Towarzystwa Ludowego z XIX w. które prężnie działało w czasach zaboru pruskiego Nie brakuje obiektów związanych z życiem na wsi w XIX w. Piękna kolekcja starych aparatów fotograficznych. Duże wrażenie wywarła na nas Ścienna kopia – fresk słynnego obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, Bogdan Ziółkowski, namalował w jednej z sal Centrum Edukacji Młodzieży. Malowidło przedstawia scenę chrztu Polski na brzegu Jeziora Lednickiego i wprowadzenie zachodniej cywilizacji na ziemie Polan.

torun-5

W nowo otwartej sali Centrum Edukacji Młodzieży ściany zdobią też wizerunki Matki ks. Jerzego Marianny Popiełuszko, papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i księdza Jerzego Popiełuszki. Poświęcenie fresku w Górsku było częścią uroczystych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Po intensywnych przeżyciach duchowych zaproszono nas na smaczny  posiłek. Ten czas upłynął    pod znakiem serdecznych rozmów,i nawiązywaniu nowych znajomości .

torun-1

Dzień Skupienia zakończyliśmy wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia . Cieszymy się , że takie dni skupienia  odbywają  się  każdego roku w innym Sanktuarium Maryjnym i na stałe wpisały  w życie naszej wspólnoty .

txt i fot. Ewa Palińska

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Boże Miłosierdzie #Civitas Christiana Toruń #dzień skupienia #Górsk #ks. bp Józef Szamocki #ks. dr Paweł Nowogórski #o. Andrzej Laskosz #Piotr Hoffmann #Toruń
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej