Wiele razy zadawałam sobie pytanie, czym jest wolność dla współczesnych ludzi, szczególnie młodych obywateli naszej ojczyzny?
Wiele razy zadawałam sobie pytanie, czym jest wolność dla współczesnych ludzi, szczególnie młodych obywateli naszej ojczyzny?
W swój wypełniony po brzegi harmonogram usiłujesz jeszcze upchnąć czas na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, jakieś rozrywki, lekturę, sport, choćby spacer. I gdzie tu miejsce na spotkanie z Bogiem? Czy jako ludzie żyjący w świecie jesteśmy skazani na mo…
O tym, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na rynek pracy, jak ją „oswoić” i uczynić dla siebie pożyteczną, na co uważać oraz jak edukować młodych, by poradzili sobie w rzeczywistości, której nie znamy – z prof. Jerzym Surmą rozmawia Aleksandra Bili…
Wydawać się może, że całościowy głos Kościoła na tematy społeczne jest konieczny w epoce wielopłaszczyznowych i szybkich zmian. Problem tkwi w tym, czy jeśli taki dokument by powstał, to zostałby dostrzeżony przez świat pogrążony w nieustannym chaosie inf…
Podczas konferencji "Katolicka Nauka Społeczna w obliczu współczesnych wyzwań", która odbyła się 24 października na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykład wprowadzający wygłosił ks. dr. Dawid Stelmach z WT UAM.
24 października na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja "Katolicka Nauka Społeczna w obliczu współczesnych wyzwań". Jednym z punktów programu była debata, w której udział wzięli dr hab. prof. UE w Poznaniu…
We współczesnym świecie często zapominamy o tym znaczeniu pracy, przeliczając jej wartość jedynie na twardą walutę i na to, jakie dochody przynosi konkretnej osobie, nie myśląc w ogóle o tym, jaką wartość ma ona dla społeczności, w której żyjemy – a przec…
Rozrost tej klasy miał być zjawiskiem negatywnym, grożącym radykalizacją polityczną. W Europie i świecie Zachodu faktycznie do takiej radykalizacji doszło. Jej objawem był rozrost dwóch fundamentalistycznych opcji społeczno-religijnych, a mianowicie skraj…
Pozostaje pytanie, czy także katolicka nauka społeczna przełamie swój, skądinąd kolejny, kryzys i stanie się inspirującą dla współczesnego świata ery dominacji transhumanizmu i sztucznej inteligencji. Do tego potrzebna jest inspirująca diagnoza rzeczywist…
O planowanych przez MEN zmianach w nauczaniu religii w szkole, ich konsekwencjach dla uczniów i katechetów oraz o przyszłości katechizacji w naszym kraju z Dariuszem Kwietniem ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich rozmawia Marta Karpińska.