Zbigniew Poloniewicz kwadrat

Zbigniew Połoniewicz

Przewodniczący Białostocko-Olsztyńskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Teolog, publicysta. 

Połoniewicz: Bóg nieustannie zapala dla nas gwiazdy betlejemskie
2023/12/20

I tak oto ponownie byliśmy razem wigilijnego wieczoru, poprzez wzrok skupiony w najjaśniejszym punkcie bożonarodzeniowego nieba.

Połoniewicz: Z wakacyjnych reminiscencji
2023/9/18

Jezus skupił wokół siebie kilku rybaków, podobnie pracujących jak ci znad mazurskiego jeziora. Bez wahania porzucili sieci i poszli za Nim „łowić” ludzi. Porzucili swoją strefę komfortu, oddali Jezusowi swój czas, swoje życie, zaufali Jemu. Nie narzekali,…

Połoniewicz: „Pedagogia bólu niezawinionego”
2023/8/21

Usłyszałem słowa, które poruszyły mnie do głębi. Dotyczyły bowiem dzieci dotkniętych niezawinionym cierpieniem. Trudne zagadnienie, na które od dawna poszukuję odpowiedzi.

Połoniewicz: Straszna czerwona nić
2023/7/20

Jestem wnukiem Nadberezyńca urodzonego u końca XIX wieku w Mińszczyźnie. Znane są mi zatem i bliskie niespokojne myśli Pawlikowskiego o „strasznej czerwonej nici” i wątpliwości o defensywie, w której od roku 1920 Polska wciąż się jeszcze znajduje, a o czy…

Połoniewicz: Kazimierza Kiersnowskiego „Przez Golgotę ku udoskonaleniu”
2023/6/22

Jak bardzo podróże kształcą i duchowo ubogacają, ponownie mogłem przekonać się uczestnicząc w tegorocznej 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Połoniewicz: W realu. We Francji wciąż bije serce wiary
2023/5/23

I choć wciąż dochodzi do fizycznego niszczenia świątyń i kaplic, oraz mimo restrykcyjnych przepisów zabraniających sprawowania kultu w miejscach publicznych, we Francji wierni powoli budzą się do życia duchowego. Odradza się wiara.

Połoniewicz: Ponury cień Rosji
2023/4/14

W Rosji wszędzie i zawsze styka się – Zachód i Wschód: cywilizacja i pierwotny koczownik, kościół i „dawni bogowie”, romantyzm i zbrodnia.

Myśli wokół 160. rocznicy Powstania Styczniowego
2023/2/7

160 lat temu zmagał się polski żywioł ze znienawidzonym ciemiężcą, który Naród Polski pozbawił prawa do własnego państwa. I tak, jak ta nierówna, partyzancka wojna trwała jeszcze przez następny rok, tak obchody rocznicowe winny trwać dwa lata.

Połoniewicz: Rozpędzone przemijanie
2022/10/31

Próbujemy wracać pamięcią i zaglądać w przeszłość, gdy byliśmy razem. Lecz w przeszłości nas – żywych przecież już nie ma. Nie ma tam też powrotu. Pozostały groby z zamkniętą w nich pamięcią.

Kolejna agresja na cmentarnym froncie?
2022/3/7

"Moi Drodzy, jeśli wiedzielibyście coś więcej, jeśli macie jakieś wiadomości o losie POLSKICH CMENTARZY WOJENNYCH, zarówno tych na terenie Federacji Rosyjskiej w Katyniu i w Miednoje, jak i tych pod ostrzałem na Ukrainie w Charkowie i Bykowni, piszcie."

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej