W dniach 21-23 października w Krakowie odbyły się rekolekcje dla księży asystentów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Nauki rekolekcyjne głosił ks. prof. Robert Skrzypczak z Warszawy.
Pierwszego dnia po zameldowaniu się w Aparthotelu „W sercu Krakowa” przy ul. Garbarskiej 9 oraz wspólnej kolacji, kapłani udali się do kościoła Karmelitów „Na Piasku” na pierwszą konferencję. Na miejscu przybyli goście zostali przywitani przez przedstawiciela zakonu. Po krótkim zapoznaniu, wszyscy księża w kilku zdaniach opowiedzieli o swojej codziennej posłudze i ile lat są już związani z „Civitas Christiana”. Ks. prof. Robert Skrzypczak podczas pierwszej konferencji mówił:
Najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi Kościół dzisiaj, jest on sam.
Rekolekcjonista podzielił się z kapłanami swoimi przemyśleniami na tematy, którymi on sam żyje w ostatnim czasie i które go w jakiś sposób zainteresowały. Są to nie tylko wyzwania stojące przed Kościołem, ale również aktualne problemy, z którymi się zmaga. Podczas przemówienia zostały przywołane także postacie z Pisma Świętego, jak Samson czy król Jozafat, które mogą stanowić inspirację na dzisiejsze czasy.
Drugi dzień rozpoczął się poranną jutrznią, a po śniadaniu kapłani wzięli udział w drugiej konferencji. Tym razem tematem przewodnim była relacja do Kościoła, czym jest Kościół dla nas i jak go postrzegamy. Na początku nauki rekolekcyjnej ksiądz Skrzypczak przywołał słowa Carlo Carretto, opisujące jego relację do Kościoła:
Jakżeż wywołujesz sprzeciw, Kościele, a jednak, jakże Cię kocham! Ileż sprawiłeś mi cierpienia, a jednak, ileż Tobie zawdzięczam! Chciałbym widzieć Cię zburzonym, a jednak potrzebuję Twojej obecności. Tyle jest w Tobie zgorszenia, a jednak z Ciebie rodzą się święci! Nie widziałem na świecie nic bardziej obskuranckiego, bardziej skompromitowanego, bardziej fałszywego i nie dotknąłem nic bardziej czystego, bardziej szlachetnego, bardziej pięknego. Ileż razy miałem ochotę wyrzucić Cię za drzwi mojej duszy i ileż razy się modliłem, abym umarł w Twoim bezpiecznym objęciu...
Rekolekcjonista kończąc przemówienie zadał pytanie do zgromadzonych kapłanów, które z pewnością zapadło im w pamięci: „Czy Kościół ma być dzisiaj solą ziemi czy słodzikiem dla świata?”
Podczas mszy świętej, która miała miejsce w uroczystość św. Jana Pawła II, ks. Skrzypczak mówił:
Trzeba mieć wielkie szczęście, by świętować święto Jana Pawła II w Krakowie, miejscu tak bardzo z nim związanym. My mamy to szczęście”
Podkreślał również znaczenie tej postaci dla Kościoła nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Po obiedzie w hotelowej sali konferencyjnej odbyło się spotkanie z władzami „Civitas Christiana”, na którym prezes Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Kamil Sulej zaprezentował filary i pracę stowarzyszenia, Izabela Tyras z Instytutu Kultury Stowarzyszenia mówiła o planach związanych ze świętem patronalnym w 2025 roku, a Sławomir Józefiak, prezes Grupy INCO S.A. opowiedział o działalności spółki. Po przerwie kawowej odbyła się dyskusja, podczas której księża asystenci dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz pomysłami na temat współpracy ze Stowarzyszeniem.
Podczas wieczornej nauki ks. Skrzypczak mówił o znaczeniu i ważnej roli adoracji, a także odpowiednim podejściu do Eucharystii. „Adoracja jest zarezerwowana tylko Bogu”. W trakcie tego przemówienia, jak i wszystkich konferencji, rekolekcjonista przywoływał kilkukrotnie słowa ks. Dolindo czy abp Fultona Sheena. Na zakończenie przemowy wspomniał również o mocnej sekularyzacji społeczeństwa, mówiąc:
Dziś nie wystarczy powiedzieć uczniowi, synowi, klerykowi: „Idź za Chrystusem”. Oni pójdą za Nim, jeśli i my pójdziemy.
W środę po porannej jutrzni i śniadaniu, kapłani wzięli udział w ostatniej mszy świętej i przed południem zakończyli rekolekcje, rozjeżdżając się do swoich miejscowości.
/ab