Niedziela Chrztu Pańskiego. Idzie mocniejszy

2024/01/6
Projekt bez nazwy7
Fot. Tineau, commons.wikimedia.org, CC-BY-SA-3.0. Polska, Mielno, kościół pw. Przemienienia Pańskiego, witraż - Chrzest Chrystusa w Jordanie

W niedzielę chrztu Pańskiego widzimy postać Jana Chrzciciela, który pomimo popularności wśród ludu potrafi uznać swoją małość wobec Tego, którego nadejście zapowiada. Jan Chrzciciel mógłby przywłaszczyć sobie z łatwością niezasłużoną popularność Mesjasza, ale on zna swoje miejsce i rolę w historii zbawienia. Poucza tym sposobem także i nas, gdzie jest nasze miejsce w posłannictwie Kościoła. Każdy z nas ma bowiem swoją niepowtarzalną rolę na drodze zbawienia.

Uznać, że jest ktoś mocniejszy od nas, to wielka sztuka. Wielu z nas oddanych dziełu Kościoła próbuje rywalizować między sobą i podkreślać swoją niepowtarzalną rolę. To jest droga bez wyjścia, z której trzeba szybko zrezygnować. Kościół nie jest bowiem korporacją, w której każdy jest rozliczany jak w firmie z efektywności działania. Kościół jest wspólnotą ludzi ochrzczonych, którzy mają się wspomagać na drodze do zbawienia.

Jan Chrzciciel uczy nas skromności i posłuszeństwa woli Boga i daje nam przykład, w jaki sposób możemy iść tą drogą. Utwierdza nas w przekonaniu, że naszym zadaniem jest przepowiadać Kogoś mocniejszego od nas, kto ma moc odmienić nasze życie. Niech zatem Jezus, zapowiadany Mesjasz, odmienia ten świat, a my bądźmy Jego heroldami.

Niech łaska Boga przypomina nam godność Chrztu Świętego, który odmienił nasze życie i wprowadził nas do jedności z Panem, który zawarłszy z nami braterstwo, uczynił nas dziećmi Boga i dziedzicami Jego obietnic.

 

/ab

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Chrzest Pański #chrzest #Jordan #niedziela #komentarz #Jan Chrzciciel #Ewangelia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej