Odpowiedzialność za Kościół. Wokół nauczania kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras [nagranie]

2021/04/21
IMG 1607 1

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś usłyszymy fragment kazania z 1971r., w którym ks. Prymas mówił o odpowiedzialności każdego z nas za Kościół.

- W Kościele działa Chrystus, który jest Życiem Kościoła i stanowi jego najgłębsze misterium. On naucza przez Ojca Świętego, biskupów i kapłanów - przypominał kard. Stefan Wyszyński.

Podkreślał, że „nie wystarczy przyjść do kościoła w niedzielę i święto, pomodlić się i wrócić do swoich spraw, a o resztę - niech się troszczy ksiądz w parafii czy biskup w diecezji. O Kościół Chrystusowy, Jego rozwój i dzieje wszyscy mamy się troszczyć, bo wszyscy jesteśmy członkami Kościoła. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego losy. Mamy wiernie trwać przy nim, nawet w trudnych sytuacjach, jak trwała pod krzyżem Matka Jezusa, która nie zwątpiła, nie odeszła, aż doczekała się zmartwychwstania Syna”.

Prymas Wyszyński podkreślał, że „musimy mężnie i otwarcie przyznawać się do Kościoła, a przynależność ta powinna być dla nas największym zaszczytem i radością. Musimy poznawać Kościół, interesować się jego życiem i potrzebami, miłować go coraz więcej, współcierpieć z jego cierpieniami, pomagać mu modlitwą, ofiarą i pracą”.

Nie możemy się zrażać trudnościami i przeciwnościami. Nie możemy ulegać zastraszeniu. Przychodzi krzyż, próba i nas nie ma. W doli czy niedoli musimy być przy Chrystusie, żyjącym w Kościele”- mówił kard. Wyszyński i zachęcał, by „modlitwą i sercem ogarniać sprawy Kościoła na całym świecie i w Ojczyźnie naszej”.

/łb

 

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wyszyński #odpowiedzialność #Kościół #audycja #Jasna Góra
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej