Pokój, a nie spokój

2024/01/1
jonathan dick osfs Go51h6JJ1T8 unsplash
Fot. unsplash.com

Od wielu lat 1 stycznia, w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. Jednakże warto się zastanowić, czy ów upragniony pokój nie jest czasami mylony ze spokojem. Albowiem pokój i spokój to dwie różne rzeczywistości, a wydawać by się mogło, że tak bardzo do siebie podobne. W dzisiejszej uroczystości, to właśnie Maryja uczy nas, czym jest prawdziwy pokój i skąd go się czerpie.

Pokój to nie jest brak wojen. Może być osiągnięty spokój w wymiarze społecznym i międzynarodowym, ale wielokrotnie jest on tylko iluzją. Ponieważ pod warstwą pozornego spokoju kryje się wiele krzywd, niesprawiedliwości i zarzewie przyszłych konfliktów. Dzieje się tak wówczas, kiedy co prawda nie ma wojen, ale stosunki międzyludzkie i międzynarodowe przeszyte są cierpieniem, bólem i gniewem pochodzącymi z poprzednich wojen.

Tymczasem pokój, który daje Pan, przeszywa nasze wnętrza, pozwala przebaczać, kochać i unikać reakcji pełnych strachu, czy nienawiści. Taki Chrystusowy pokój to stan ducha, a nie spokojnie ułożone życie. W tym kontekście widzimy Bożą Rodzicielkę. Maryja z całą pewnością nie miała spokojnego życia. Musiała zmagać się z trudnościami, przeciwnościami i zagrożeniami przez całe swoje życie. Nie miała spokoju, ale miała pokój w swoim sercu. Jak czytamy w Ewangelii, wszystko, co ją spotykało, zachowywała w swoim sercu.

Serce Maryi pełne pokoju pozwalało Jej rozważać to, co Ją spotykało i rozumieć w odniesieniu do Jej Syna. Maryja uczy nas, że taki pokój serca może mieć każdy z nas, jeśli tylko powierzy swe życie Jezusowi, bo w Jego imieniu jest zbawienie i pokój wewnętrzny pośród trudów ziemskiego życia. Rozpoczynając Nowy Rok zastanawiamy się, jaki on będzie, składamy sobie życzenia, aby był szczęśliwy, zdrowy i dostatni, ale dla nas, uczniów Chrystusa, niechaj ten Nowy Rok będzie przeżyty według woli Boga, bo Jego plan jest dla nas zawsze najlepszy z możliwych.

 

/ab

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Matka Boża #Świętej Bożej Rodzicielki Maryi #pokój #komentarz #Nowy Rok #Maryja
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej