Kultura

Pięknie powiedziane: Co robi Beksiński w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej?
2025/1/22

Jak odczytywać symbolikę dzieł Beksińskiego? Dlaczego artysta nie nadawał swoim dziełom tytułów? No i jak kolekcja obrazów tego wybitnego artysty, którego ciężko nazwać religijnym, znalazła swoje miejsce w murach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej? Na te p…

Podróże po kulturze: Wyczółkowski na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy
2025/1/16

Jest w Bydgoszczy dom, z pozoru niepozorny, który w środku kryje skarbnicę autorstwa jednego z lepszych artystów okresu Młodej Polski. Dom Leona Wyczółkowskiego, który jest częścią Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, to nie tylko spora kolekcja obrazów, rysun…

Nie takie znowu incydenty
2025/1/9

"To nie my Bogu, ale to Bóg nam daje znaki i może też czynić cuda… a czy to zaakceptujemy to już nasz, a nie Boga problem." - Piotr Sutowicz o zbiorze opowiadań Andrzeja Horubały "Incydenty" wydanym nakładem Teologii Politycznej.

Kwestia paradygmatu
2025/12/31

Pretekstem do napisania niniejszego tekstu są książki: "Bolesław Piasecki. Początki drogi (1915-1944)" Wojciecha Jerzego Muszyńskiego i "Jan Mosdorf (1904-1943)" Mateusza Kofina. Chciałem rzucić kilka luźnych uwag na temat dwu biografii osadzonych w reali…

Pięknie powiedziane: Co kryje „Pokłon pasterzy” Francesco Bassano?
2024/12/19

W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się niezwykle cenny obraz autorstwa XVI-wiecznego włoskiego malarza Francesco Bassano przestawiający pokłon pastuszków nowonarodzonemu Jezusowi. O ciekawostkach, jakie skrywa to dzieło, opowiada dr Ewa…

Miesiąc pełen świąt - "Rok Polski" Zofii Kossak. Grudzień
2024/12/18

Grudzień to miesiąc pełen Świąt. Rozpoczyna św. Barbara, a kończą gody trwające po Świętach Bożego Narodzenia. W związku z nimi związanych jest dużo zwyczajów i tradycji, które opisała Zofia Kossak w "Roku Polskim".

Nowoczesne muzeum powinno intrygować. O Mt 5,14
2024/11/21

O tle powstania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, tajemniczym skrócie Mt 5, 14 oraz o tym, jak w niebanalny sposób przybliżyć postacie Wojtyły i Wyszyńskiego młodemu odbiorcy opowiada dyrektor placówki – Piotr Dmitrowicz w rozmowie z Aleksandrą…

Weź i czytaj: Polonia Christiana. Z dziejów Polski chrześcijańskiej
2024/11/21

"Musimy doprowadzić do tego, żeby z nową konstytucją powstała czwarta Rzeczpospolita, która nawiązywałaby do drugiej, nie dlatego, że była idealna, ale była suwerenna" - zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Wiesławem Janem Wysockim.

Walter Burkert i jego „Religia grecka”, czyli klucz do kluczy
2024/11/21

W momencie dziejowym, w którym narasta spór intelektualny wokół tego, co jest dziedzictwem europejskim "Religia grecka" Waltera Burkerta to klucz do tego jak mamy do niego podchodzić.

„The Saints”, czyli filmowa opowieść Martina Scorsese o najodważniejszych świętych
2024/11/20

Podczas ekskluzywnego pokazu 14 listopada w Nowym Jorku zaprezentowano nowy serial „The Saints”, którego pomysłodawcą i autorem jest Martin Scorsese. Obraz opowiada o losach św. Jana Chrzciciela, św. Sebastiana, św. Joanny D'Arc i św. Maksymiliana Kolbego…

© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej