Kultura

Piękno zdeptane, kult brzydoty – recenzja książki Janusza Szewczaka
2024/7/10

Książka autorstwa Janusza Szewczaka, opublikowana przez wydawnictwo Biały Kruk, stanowi swoistą diagnozę kondycji tytułowego piękna i brzydoty we współczesnym świecie. Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że dziś to właśnie brzydota jest w sposób nach…

Wiara bez doświadczenia piękna jest podejrzana. Wywiad z bp. Michałem Janochą
2024/7/9

O kanonach w twórczości sakralnej i religijnej, różnicach między sztuką Zachodu i Wschodu, mecenacie artystycznym Kościoła oraz współczesnej tęsknocie za syntezą z ks. bp. prof. Michałem Janochą, przewodniczącym Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kult…

Moja sztuka jest świadomie współczesna. Rozmowa z Łukaszem Krupskim
2024/7/4

O kondycji współczesnej sztuki, roli wiary w życiu artysty, źródłach inspiracji oraz o tym, w jaki sposób tworzy – z rzeźbiarzem Łukaszem Krupskim, laureatem Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, rozmawia Aleksandra Bilicka.

Moje szczęście ma kształt krzyża. Film o ludziach wolnych
2024/7/2

Po seansie, tak jak reszta widowni, siedzimy z mężem w milczeniu. Nikt nie rwie się do wyjścia, wygląda na to, że każdy potrzebuje chwili, by ze świata, do którego zaprosili nas twórcy, znaleźć drogę do swojej rzeczywistości. O czym jest film, który wywar…

Pięknie powiedziane: Prawda i wolność. Ks. Jerzy Popiełuszko
2024/6/27

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oglądać można wyjątkową wystawę poświęconą życiu duchownego. Ekspozycja zawiera wiele niepublikowanych wcześniej fotografi…

Podróże po kulturze: Stare czy nowe?
2024/6/20

Żyjemy w erze fast foodów, fast fashion, więc i wyposażenie naszych wnętrz stało się fast. Czy jeszcze ktoś pamięta, że talerze, krzesła i dywan – to wszystko jest sztuką użytkową? W muzeach oglądamy wnętrza i wyposażenie komnat napoleońskich z zachwytem,…

Pięknie powiedziane: Między obrazami. Malarstwo Beaty Stankiewicz
2024/6/13

O wystawie malarstwa Beaty Stankiewicz w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej opowiedział dr Juliusz Gałkowski, kurator wystawy. O autorce prezentowanych prac, o tym co te prace wyróżnia oraz o pomyśle na nazwę wystawy usłyszycie w nowym odcinku podcastu „Pi…

Podróże po kulturze: Portocarrero – malarz i poszukiwacz kubańskiej tożsamości
2024/6/6

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam obrazy René Portocarrero (1912-1985), spodobały mi się po prostu dlatego, że były pełne kolorów. Kiedy jednak zaczęłam przyglądać się uważniej twórczości tego kubańskiego malarza, odkryłam, że jego twórczość była wielkim posz…

Studio Lublin: Marcin Styczeń i jego muzyka. Park Dźwięków
2024/6/5

Tym razem dość nietypowo, bo Studio Lublin Radia Civitas Christiana przeniosło się do Parku Dźwięków w Dąbrówce. Gościem Magdaleny Szymaszek-Naumiuk był Marcin Styczeń - artysta, wokalista, pieśniarz, autor tekstów, a także dziennikarz i prezenter muzyczn…

„Sztuka i Naród” – więcej niż czasopismo
2024/6/4

Jeszcze w ubiegłym roku do rąk szczególnie zainteresowanych czytelników trafił niemal 800-stronnicowy, opasły tom publicystyki. Mowa o antologii pisma konspiracyjnego „Sztuka i Naród”. Tom został opublikowany przez trzy podmioty: „Eviva L’arte”, Instytut …

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej