Kultura

Pięknie powiedziane: Co kryje „Pokłon pasterzy” Francesco Bassano?
2024/12/19

W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się niezwykle cenny obraz autorstwa XVI-wiecznego włoskiego malarza Francesco Bassano przestawiający pokłon pastuszków nowonarodzonemu Jezusowi. O ciekawostkach, jakie skrywa to dzieło, opowiada dr Ewa…

Miesiąc pełen świąt - "Rok Polski" Zofii Kossak. Grudzień
2024/12/18

Grudzień to miesiąc pełen Świąt. Rozpoczyna św. Barbara, a kończą gody trwające po Świętach Bożego Narodzenia. W związku z nimi związanych jest dużo zwyczajów i tradycji, które opisała Zofia Kossak w "Roku Polskim".

Nowoczesne muzeum powinno intrygować. O Mt 5,14
2024/11/21

O tle powstania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, tajemniczym skrócie Mt 5, 14 oraz o tym, jak w niebanalny sposób przybliżyć postacie Wojtyły i Wyszyńskiego młodemu odbiorcy opowiada dyrektor placówki – Piotr Dmitrowicz w rozmowie z Aleksandrą…

Weź i czytaj: Polonia Christiana. Z dziejów Polski chrześcijańskiej
2024/11/21

"Musimy doprowadzić do tego, żeby z nową konstytucją powstała czwarta Rzeczpospolita, która nawiązywałaby do drugiej, nie dlatego, że była idealna, ale była suwerenna" - zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Wiesławem Janem Wysockim.

Walter Burkert i jego „Religia grecka”, czyli klucz do kluczy
2024/11/21

W momencie dziejowym, w którym narasta spór intelektualny wokół tego, co jest dziedzictwem europejskim "Religia grecka" Waltera Burkerta to klucz do tego jak mamy do niego podchodzić.

„The Saints”, czyli filmowa opowieść Martina Scorsese o najodważniejszych świętych
2024/11/20

Podczas ekskluzywnego pokazu 14 listopada w Nowym Jorku zaprezentowano nowy serial „The Saints”, którego pomysłodawcą i autorem jest Martin Scorsese. Obraz opowiada o losach św. Jana Chrzciciela, św. Sebastiana, św. Joanny D'Arc i św. Maksymiliana Kolbego…

Pięknie powiedziane: Drzeworyty Albrechta Dürera
2024/11/14

Jakie dzieło, ewenement na skalę europejską, XVI-wiecznego drzeworytnika znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej? W jaki sposób Albrecht Dürer zrewolucjonizował rynek sztuki i w jaki sposób tworzył tak skomplikowane i wierne naturze graf…

Podróże po kulturze: Największa od 80 lat wystawa malarstwa Józefa Chełmońskiego. Kim był autor „Babiego lata”?
2024/10/10

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 27 września 2024 r. do 26 stycznia 2025 r. można oglądać monograficzną wystawę jednego z największych malarzy polskich, autora niezwykle rozpoznawanych dzieł.

Róże wśród mgieł - "Rok Polski" Zofii Kossak. Październik
2024/10/1

O tradycjach i obyczajach związanych z październikiem w kolejnej odsłonie poetyckiego kalendarza inspirowanego "Rokiem polskim" Zofii Kossak opowiadają: dr hab.Małgorzata Nowak-Barcińska, Wydział Nauk Humanistycznych KUL; ks. dr Grzegorz Głąb, Wydział Nau…

Pięknie powiedziane: Od ruin do odkupienia
2024/9/26

W najnowszym odcinku podcastu Pięknie powiedziane po raz pierwszy wystąpić gość z zagranicy! Alexander Adams to brytyjski artysta, poeta, krytyk sztuki i komentator kultury. Podzielił się m.in. tym, co go inspiruje w pracy artystycznej oraz jak powstały n…

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej