W rocznicę śmierci Zofii Kossak... Przez nasz pryzmat

2021/04/9
logo ZK130 poziom wersja uproszczona2

Zofia Kossak zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku Białej. Polska powieściopisarka, autorka książek głównie o tematyce historycznej, za swą działalność w czasie II wojny światowej (głównie za pomoc Żydom) została odznaczona w 1982 roku medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2018 roku Prezydent Rzeczpospolitej uhonorował ją Orderem Orła Białego. Zofia Kossak jest autorką m.in.: "Pożogi", "Błogosławionej winy", "Krzyżowców", "Bursztynów", "Roku polskiego".

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" organizowało szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie wybitnej pisarki.

W 2017 roku w Opolu zorganizowano spotkanie pt. "Zofia Kossak - strażniczka wartości chrześcijańskich" 

W 2018 roku w ramach obchodów 50. rocznicy śmierci pisarki Stowarzyszenie zorganizowało Dni Zofii Kossak w Lublinie. Podczas konferencji wnuczka Zofii Kossak, pani Anna Fenby-Taylor opowiadała o swoich wspomnieniach z wakacyjnych wizyt u babci w Kośminie na Lubelszczyźnie. Spotkania w rocznicę śmierci Zofii Kossak odbywały się w Oświęcimiu, Poznaniu, Wolsztynie, Nowym Sączu a także wielu innych miejscach. 

We Wrocławiu w ramach cyklu spotkań "Poniedziałki na Kuźniczej" odbyło się spotkanie "Człowiek i Bóg w pisarstwie Zofii Kossak". Gościem wydarzenia była dr hab. Ewa Krawiecka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. We Włocławku, Toruniu, Wąbrzeźnie i Bydgoszczy dr Monika Dejnecka z Wyższej Szkoły Bankowej była prelegentem na spotkaniach pt. "Zofia Kossak-Szczucka - życie i twórczość". 

W Lublinie, w Muzeum Wsi Lubelskiej miało miejsce spotkanie z okazji 130. rocznicy śmierci Zofii Kossak, poświęcone czerwcowi ze zbioru esejów "Rok polski".  Jeden z mostów na trasie Lublin-Warszawa, zbudowany niedaleko miejsca urodzenia pisarki, dzięki staraniom Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" otrzymał imię Zofii Kossak

Radio Civitas Christiana od lutego realizuje audycje poświęcone kolejnym miesiącom na podstawie "Roku polskiego" Zofii Kossak. Audycje o lutym i marcu są już dostępne. Niedługo zaprezentowana zostanie kwietniowa część. 

Książki autorstwa Zofii Kossak można nabyć za pośrednictwem strony internetowej Instytutu Wydawniczego PAX.

Serdecznie zachęcamy do zgłębiania twórczości pisarki!

/ut

Tomasiak Ula

Ula Rychlik

Teolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Pożoga #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #iwpax #rok polski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej