KNSowy przegląd mediowy – STYCZEŃ 2023

2023/01/20
3 KNewS Grudzien Ecivitas slajder v2
Grafika Ewa Makowska

Tomasz Nakielski po raz kolejny, ale pierwszy w nowym roku i pierwszy raz w formie wideo, wybrał najciekawsze publikacje z dziedziny Katolickiej Nauki Społecznej. Jakie artykuły zwróciły jego uwagę?

Temat zmian, które możemy nazwać laicyzacją bądź sekularyzacją, jakie zachodzą w świecie kultury, ale także w Kościele, podjął ks. prof. Paweł Bortkiewicz na łamach kwartalnika "Społeczeństwo". Jakie są przyczyny licznych i głośnych aktów apostazji, które w ostatnim czasie obserwujemy? Czy wszystkiemu są winne nadużycia seksualne w Kościele?

Drugim wybranym przez autora przeglądu artykułem jest tekst, który ukazał się w kwartalniku "Civitas Christiana" oraz został opublikowany na e-civitas.pl:

O tejże formacji, skierowanej zarówno do młodych, jak i do dorosłych osób, pisze w najnowszym numerze kwartalnika "Civitas Christiana" ojciec Legan, paulin z Jasnej Góry. Zgodnie z KNSową metodą "widzieć, ocenić, działać", autor diagnozuje sytuację braku i potrzeby takiej wieloaspektowe formacji, szuka znaków czasu, które pomogłyby właściwie nakierować duszpasterski wysiłek i proponuje pewne rozwiązania.

Ostatnią propozycją KNSowej lektury jest tekst prof. Tomasza Grosse pt. "Lewicowa ofensywa w Unii Europejskiej". Ukazał się on w czasopiśmie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego "Chrześcijaństwo. Świat. Polityka". Autor podejmuje się analizy, jakie "konsekwencje dla Europy może przynieść porażka chrześcijaństwa i chrześcijan w wymiarze ideowym, kulturowym, czy moralnym".

Zapraszamy do obejrzenia przeglądu mediowego, a także lektury całości artykułów!

 

Linki do artykułów:

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz "Zagadnienie tożsamości chrześcijańskiej społeczeństwa w kontekście postępującej laicyzacji"

O. dr hab. Michał Legan "Katecheza istot kruchych. O potrzebie formacji permanentnej"

Prof. Tomasz Grosse "Lewicowa ofensywa w Unii Europejskiej"

 

/ab

MDK5278 kwadrat

Tomasz Nakielski

Członek Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Członek Redakcji „Społeczeństwa”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#KNSowy przegląd mediowy #KNS #UKSW #Społeczeństwo
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej