ks Krzysztof Adamski

ks. dr Krzysztof Adamski

Wykładowca katolickiej nauki społecznej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Między krwioobiegiem gospodarki a spoiwem społecznym. Waluta i pieniądz z punktu widzenia katolickiej nauki społecznej
2024/4/17

Samo społeczeństwo, jako byt tworzony przez relacje międzyludzkie, nie może istnieć bez spoiwa, a takim zwornikiem, wyznaczającym jakość danego społeczeństwa, jest zaufanie. Ono jest tym, co odróżnia pojęcie „pieniądza” od pojęcia „waluty”.

Adamski: Konrad Adenauer - postać niejednoznaczna z polskiego punktu widzenia
2024/4/10

Często słychać w Polsce oburzenie, że w wielu wpływowych kręgach w Niemczech, zarówno wśród polityków jak i liderów opinii, istnieje życzenie aby w Polsce rządziło takie, a nie inne, ugrupowanie polityczne. No cóż, a gdyby odwrócić pytanie i zastanowić si…

Adamski: Kilka słów o utopii…
2024/3/13

W kanonie historycznym KNS znajduje się nauka o nowożytnych utopiach. Jest to swoisty paradoks. Przecież zastrzega się dobitnie, że Kościół nie głosi żadnej utopii lecz stoi na gruncie realistycznej prawdy o człowieku pojmowanym jako istota społeczna. Dla…

Adamski: Ksiądz i polityka. Refleksje historyczne na marginesie podróży do Bratysławy
2024/2/16

Zwroty współczesnej historii mogą wywoływać stany nadzwyczajne, które mogą każdego postawić przed jakimś dramatycznym wyborem. Czy wystarczy wtedy tylko powiedzieć: jeśli nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się godnie? Niech każdy sam wyciągnie z tej sł…

Adamski: Noworoczne refleksje o nieszczęsnym darze wolności
2024/1/22

Autentyczną sferą wolności, mającą służyć absolutnie wszystkim, miał być w założeniach internet, który powstał pierwotnie w celach militarnych, gdyż miał stanowić zdecentralizowany system łączności zdolny przetrwać wojnę nuklearną. Później służył on nauko…

Adamski: Koncepcja społecznej gospodarki rynkowej. Żywa idea, czy tylko wspomnienie starych dobrych czasów?
2023/12/14

Koncepcja społecznej gospodarki rynkowej jest uznawana do dziś za najbardziej adekwatny model gospodarczy proponowany przez katolicką naukę społeczną. Pozostają pytania na ile dziś ten model jest nadal atrakcyjny i odpowiedni zarówno dla gospodarki global…

Między ekologią a ekonomią, czyli krytyka paradygmatu technokratycznego w nauczaniu społecznym papieża Franciszka
2023/11/13

Tematyka proekologiczna, zawarta w nauczania społecznym Kościoła (NSK), nie cieszy się w Polsce zbytnią popularnością, co więcej wzbudza ona liczne kontrowersje.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej