ks Krzysztof Adamski

ks. dr Krzysztof Adamski

Wykładowca katolickiej nauki społecznej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Adamski: Czy pokolenie Z jest współczesną arystokracją?
2025/3/24

Generacja Z jest fenomenem globalnym, jednak na polskim gruncie jest ona emanacją poprzednich pokoleń i konsekwencją sposobu wychowania młodych przez poprzednie pokolenia i w tym kontekście może zasługiwać na obronę.

Adamski: O przewrotności w walce o pokój
2025/3/10

Historia świata, to historia wojen i konfliktów zbrojnych. Nie ma w tym niczego niezwykłego. Wystarczy wziąć do ręki podręcznik historii czy jakąś przekrojową monografię historyczną. Gorzej, jeśli wojna grozi nam tu i teraz, a nie stanowi jakiejś opowieśc…

Adamski: O czasach i ludziach przewrotnych na przykładzie najszczęśliwszego kraju na świecie
2025/2/20

Entuzjaści Finlandii, która należy do krajów nordyckich, ale nie jest krajem skandynawskim, uważają że urodzić się w Finlandii, to tak jak wygrać los na loterii.

Adamski: Nowa odsłona starej zależności między wiedzą, techniką a władzą
2025/1/30

Wygrana Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich oraz obecność na jego inauguracji wszystkich luminarzy najnowszych technologii wydaje się być zwiastunem nowych czasów.

Adamski: O zapatrzeniu w Amerykę
2025/1/13

Ponowna wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA pokazała nie tylko kilka ważnych oraz istotnych szczegółów rzucających światło na skomplikowaną sytuację geopolityczną współczesnego świata, ale skoncentrowała uwagę wszystkich kluczowych obser…

Transhumanizm i chrześcijaństwo. Sprzeczność czy odważne spojrzenie w przyszłość?
2024/12/16

W siedzibie wrocławskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" podczas wydarzenia z cyklu "Spokatnia na Staromłyńskiej"o transhumanizmie opowiadał ks. dr Krzysztof Adamski z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Adamski: W obronie pokolenia Z
2024/12/16

Odkąd świat jest światem w każdej epoce można zaobserwować konflikt pokoleń, uwidaczniający się najczęściej w tym, że ludzie starsi narzekają na młodszych. Już starożytni filozofowie negatywnie oceniali współczesną sobie młodzież, a Arystoteles miał nawet…

Fenomen czechosłowackiego Kościoła podziemnego
2024/11/25

Na początku epoki stalinowskiej czeskie duchowieństwo oraz świeccy stanęli przed trudnym dylematem. Stało się tak, gdyż komuniści wprowadzili swoistą koncesję na „możliwość wykonywania zawodu księdza”. Okupione to zostało koniecznością złożenia przysięgi …

Teilhard de Chardin - teolog postępu, prekursor chrześcijańskiego transhumanizmu, czy jedynie zwykły heretyk?
2024/11/15

Jeśli ktokolwiek chciałby łączyć teologię z prognozami rozwoju sztucznej inteligencji oraz ideami transhumanizmu, to nie znajdzie bardziej adekwatnego autora niż Pierre Teilhard de Chardin SJ.

Adamski: Czy potrzeba nowej encykliki społecznej na miarę Rerum novarum?
2024/11/4

Wydawać się może, że całościowy głos Kościoła na tematy społeczne jest konieczny w epoce wielopłaszczyznowych i szybkich zmian. Problem tkwi w tym, czy jeśli taki dokument by powstał, to zostałby dostrzeżony przez świat pogrążony w nieustannym chaosie inf…

© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej