W siedzibie wrocławskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" podczas wydarzenia z cyklu "Spokatnia na Staromłyńskiej"o transhumanizmie opowiadał ks. dr Krzysztof Adamski z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
W siedzibie wrocławskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" podczas wydarzenia z cyklu "Spokatnia na Staromłyńskiej"o transhumanizmie opowiadał ks. dr Krzysztof Adamski z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Odkąd świat jest światem w każdej epoce można zaobserwować konflikt pokoleń, uwidaczniający się najczęściej w tym, że ludzie starsi narzekają na młodszych. Już starożytni filozofowie negatywnie oceniali współczesną sobie młodzież, a Arystoteles miał nawet…
Na początku epoki stalinowskiej czeskie duchowieństwo oraz świeccy stanęli przed trudnym dylematem. Stało się tak, gdyż komuniści wprowadzili swoistą koncesję na „możliwość wykonywania zawodu księdza”. Okupione to zostało koniecznością złożenia przysięgi …
Jeśli ktokolwiek chciałby łączyć teologię z prognozami rozwoju sztucznej inteligencji oraz ideami transhumanizmu, to nie znajdzie bardziej adekwatnego autora niż Pierre Teilhard de Chardin SJ.
Wydawać się może, że całościowy głos Kościoła na tematy społeczne jest konieczny w epoce wielopłaszczyznowych i szybkich zmian. Problem tkwi w tym, czy jeśli taki dokument by powstał, to zostałby dostrzeżony przez świat pogrążony w nieustannym chaosie inf…
Pozostaje pytanie, czy także katolicka nauka społeczna przełamie swój, skądinąd kolejny, kryzys i stanie się inspirującą dla współczesnego świata ery dominacji transhumanizmu i sztucznej inteligencji. Do tego potrzebna jest inspirująca diagnoza rzeczywist…
Wśród radykalnych zwolenników deregulacji, upatrujących w rozwiązaniach wolnorynkowych likwidacji większości problemów obecnych we współczesnym świecie, podstawowym postulatem jest ograniczenie roli państwa w gospodarce. Jedną z bardziej radykalnych teori…
Sport gwiazdorski, w którym splata się wielki biznes z wielką polityką, to coś, co wydaje się być wysoce podejrzane.
Nastała moda na kraje nordyckie, które jednocześnie fascynują dziewiczą przyrodą, nieogarnioną przestrzenią oraz odmienną kulturą, ale też i przerażają bezkrytycznym przyjmowaniem emigrantów, czy też zastosowaną na szeroką skalę inżynierią społeczną.
Społeczeństwo masowej konsumpcji, którego ojczyzną są Stany Zjednoczone, wywróciło ten porządek. Jak określił ten proces amerykański socjolog Daniel Bell, doszło w tym miejscu do wykrycia „kulturowych sprzeczności kapitalizmu”. Oznacza to, że przestał się…