Czterech patriarchów prawosławnych spotka się aby omówić problemy prawosławnego świata

2022/02/14
river g0dfa8d565 1920
Źródło: pixabay.com

Przed wschodniochrześcijańskim Wielkim Tygodniem, 18 kwietnia, odbędzie się w Konstantynopolu Synod starych [z I tysiąclecia] Kościołów prawosławnych w celu omówienia sytuacji na Ukrainie i działań Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w Afryce. 

Z oświadczenia wydanego 12 lutego wynika, że w przyszłym wydarzeniu wezmą udział zwierzchnicy starożytnych patriarchatów prawosławnych: Konstantynopola – Bartłomiej, Aleksandrii – Teodor II, Antiochii – Jan X i Jerozolimy – Teofil III. Komunikat nie wspomina natomiast o obecności arcybiskupa Cypru Chryzostoma II, który wraz ze wspomnianymi patriarchami tworzy tzw. Pentarchię, czyli najwyższe nieformalne gremium pięciu najstarszych i cieszących się największym autorytetem Kościołów prawosławnych.

Zawarta w oświadczeniu wzmianka o tym, że w zapowiedzianym zgromadzeniu synodalnym będą omawiane nie tylko tematy związane z Ukrainą i Afryką, ale też dotyczące stosunków wzajemnych między innymi Kościołami lokalnymi, często także napięte, np. między Patriarchatami Jerozolimskim i Antiocheńskim czy Rumuńskim i Moskiewskim (sprawa jurysdykcji kościelnej w Mołdawii).

Brak odniesienia do Kościoła Cypru (który – podobnie jak Konstantynopol, Aleksandria i Kościół Grecji – również uznał autokefalię Prawosławnego Kościoła Ukrainy [PKU], co jest głównym punktem zapalnym w stosunkach tych Kościołów z Moskwą) oznacza, że na przyszłym spotkaniu będzie panować równowaga między tymi Kościołami, które uznały a tymi, które nie uznały PKU. Zdaniem niektórych komentatorów osiągnięto w ten sposób kompromis, który umożliwi przeprowadzenie spotkania. 

Źródło: kai.pl

/ut 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#prawosławie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej