Opinie

Wajs: MarzyMiś Sklasyfikowany
2024/6/10

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Większość uczestników procesu kształcenia cieszy się na ten moment. Zanim jednak przyjdzie nam odebrać (wręczyć) świadectwo w szkole odegra się jeszcze kilka małych bitew o oceny, o wiedzę, o spokój na wakacj…

(Za)krótko: O wolnych niedzielach i wyborach
2024/6/10

Wolne niedziele to temat często podejmowany przez polityków w kampaniach wyborczych. O kim mowa tym razem? Nowy odcinek serii felietonów "(Za) krótko" już dostępny na kanale YT Civitas Christiana TV!

Niemczyk: Przez trudy do gwiazd
2024/6/3

Zdawać się może, że bez radości hic et nunc ciężko jest myśleć o przyszłej chwale, jednak smutek absolutnie nie powinien nikogo demotywować do dążenia do szczęścia wiary. Skąd bierze się przygnębienie, czasem nawet na modlitwie? Jak wytrwać w trudnościach…

Władza i moralność
2024/6/3

Każdego dnia dokonujemy wyborów, które dotyczą życia rodzinnego, zawodowego oraz społecznego. Rodzi się zatem pytanie, jakimi kryteriami się w nich kierujemy? Co decyduje o podjęciu obranego kierunku lub planu działania?

Gawroński: Ile kosztuje (mnie) pieniądz?
2024/5/28

Gdy jest się w pracy coraz dłużej, pracuje coraz więcej, oznacza to, że nie przebywa się tam, gdzie obecność jest z pewnością potrzebna, może nawet w większym stopniu – w domu.

Połoniewicz: Wielcy w prywacie, w rzeczach publicznych – prywatni
2024/5/28

Już tylko niecałe dwa tygodnie pozostały do ponownego otwarcia lokali wyborczych w tym roku. Wszyscy stajemy do kolejnej lekcji demokracji. Ile z niej skorzystamy?

Adamski: Płatności bezgotówkowe jako premia za zacofanie?
2024/5/27

Społeczeństwo masowej konsumpcji, którego ojczyzną są Stany Zjednoczone, wywróciło ten porządek. Jak określił ten proces amerykański socjolog Daniel Bell, doszło w tym miejscu do wykrycia „kulturowych sprzeczności kapitalizmu”. Oznacza to, że przestał się…

(Za)krótko: O warszawskich krzyżach - czyli kontynuacja państwa trochę laickiego
2024/5/27

Piotr Sutowicz podejmuje temat obecny w mediach już od przeszło tygodnia. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że z przestrzeni urzędów miejskich zniknąć mają wszelkie symbole religijne, również krzyże. O konsekwencjach i o tym, co oznacza takie …

Niemczyk: Połowa duszy
2024/5/20

Przyjaźń jest wielką pomocą dla człowieka w drodze do świętości. Sprawia, że wzrastamy, pomaga - mimo wszelkich trudności społecznych - zachować spokój i szczęście.

(Za)krótko: O wizycie Urszuli w Katowicach
2024/5/20

Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Katowicach zbiegła się symbolicznie w czasie ze 103. rocznicą wybuchu trzeciego powstania śląskiego przeciwko władzy niemieckiej. Zdarzenie komentuje Piotr Sutowicz w nowym felietonie.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej