E-wydanie Miesięcznika Civitas Christiana do pobrania

2014/06/1

2014-05-21_145222

Drodzy Czytelnicy,

minął rok od ukazania się pierwszego numeru Miesięcznika „Civitas Christiana”. Z tej racji warto zastanowić się nad minionym czasem i z grubsza go podsumować. Wydaliśmy 10 numerów tematycznych, stale wsłuchując się w Państwa głos. Wprowadzaliśmy liczne zmiany, które skutkowały podnoszeniem oceny miesięcznika. Wciąż dążymy do tego, by był on wewnętrznym pismem opinii Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Dziękujemy za słowa uznania, ale przede wszystkim za konstruktywną krytykę. Stałych Czytelników zachęcamy do kontynuacji lektury, a osoby pierwszy raz czytające obecny numer – do zapoznania się z numerami archiwalnymi, które znajdują się na stronie www.e-civitas.pl.

W bieżącym numerze zajęliśmy się tematem niepodejmowanym obecnie w mediach, a mianowicie epoką, która skończyła się w chwili wybuchu I wojny światowej. W tym roku mija 100 lat od daty uznawanej za koniec najbardziej chwalebnej epoki w dziejach cywilizacji Zachodu. Rzecz nie w tym, iż 2 poł. XIX w. była okresem niespotykanego wcześniej i później rozkwitu kreatywności, przedsiębiorczości i kultury europejskiej. To epoka przemysłu, kolei, nafty, elektryczności, radia, samolotów i kina. Warto podkreślić, iż fenomen epoki nie polegał tylko na materialnym bogactwie społeczeństw, ale również na transcendentnym pojmowaniu świata jako ładu ustanowionego przez Boga. Zdobycze techniki były środkami do realizacji celu ostatecznego, za który uważano życie wieczne.

Nie można jednak zapominać, iż poza głównym nurtem rozwinęły się w tym czasie również idee, które przyspieszyły kres tej epoki i początek kolejnej. Indywidualizm, materializm, szowinizm i socjalizm to główne słabości, które zaowocowały upadkiem poprzedniego świata wartości.

Jest to o tyle ważny temat, że wielu z nas zastanawia się, czy obecna sytuacja międzynarodowa w naszym rejonie globu nie stanowi preludium nowego porządku europejskiego i światowego. Zadajmy sobie zatem pytanie: czy możemy dzisiaj dostrzec analogie do sytuacji sprzed stu lat i ustrzec się bezsensownych konfliktów oraz ideologii niszczących nasze dziedzictwo kulturowe, moralność, a nawet biologiczną tkankę społeczeństw?

Zapraszam do lektury

Tomasz Rzymkowski

Wersja PDF: Civitas-Christiana-czerwiec-lipiec-2014

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej