Gliwice: Międzynarodowa Konferencja - Dać świadectwo prawdzie

2021/09/30
Korczok 1920x1080 pix

Rok 2021 jest w diecezji gliwickiej Rokiem Pamięci Księdza Proboszcza Doktora Antoniego Korczoka. Mija właśnie 80 lat od męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym w Dachau tego katolickiego duchownego, historyka Kościoła, działacza społecznego w Gliwicach i Zabrzu, kapelana wojskowego, więźnia i ofiary, której nie udowodniono żadnej winy. Ks. Antoni Korczok już za życia zyskał przydomek „jałmużnika”, a dziś porównuje się go do św. Alojzego.

W sobotę (2.10) o godz. 13.00 w domu katechetycznym parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy, gdzie ks. Koroczok był proboszczem, odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona jego osobie. Jej organizatorami są parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Katholische Universität Eichstätt – Ingolstadt, Theologische Fakultät Fulda & Marburg, Muzeum w Gliwicach, Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Katowicach, Diecezję Gliwicką (Sekcja Kultury Chrześcijańskiej) oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – oddział w Gliwicach.

W konferencji wezmą udział ks. dr hab. Krystian Kałuża, ks. dr Piotr Grzegorzewicz, bp prof. dr hab. Jan Kopiec,  dr Philipp Thull, ks. dr Rafał Biniek, dr Bogusław Tracz, dr Sebastian Rosenbaum, dr Mirosław Węcki, ks. dr hab. Piotr Górecki, ks. mgr-lic. Sebastian Wiśniewski. Konferencja zainauguruje Dni Kultury Chrześcijańskiej w diecezji gliwickiej. A od 5 października na platformie ZOOM zapraszamy grupy szkolne uczniów od kl. VI SP oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do uczestnictwa w przygotowanej przez Muzeum w Gliwicach lekcji pt.  „Błogosławię moim wrogom – ks. dr Antoni Korczok (1891- 1941)”, przybliżającej nie tylko postać tego wybitnego kapłana, ale też sytuację Kościoła na Górnym Śląsku w okresie II wojny światowej. 

Zwieńczeniem spotkania będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca. 

Szczegóły na stronie:

„Dać świadectwo prawdzie”. 80. Rocznica męczeńskiej śmierci ks. dra Antoniego Korczoka (1891-1941) – międzynarodowa konferencja naukowa - Muzeum w Gliwicach

Warto przypomnieć.

Ks. dr Antoni Korczok (1891-1941) podczas II wojny światowej był proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Gliwicach – Sośnicy. Ponieważ znany był  z działalności społecznej i tego, że pomagał potrzebującym bez względu na ich narodowość, niezłomną postawę przypłacił prześladowaniem. Został aresztowany przez gestapo w 1940 roku, początkowo więziony był w Gliwicach i Wrocławiu, następnie 20 września 1940 roku został przewieziony do KL Dachau, gdzie otrzymał numer więźnia 19 953. W obozie skierowano go do pracy przy przeładunku węgla. Ponieważ nie zrezygnował z duszpasterskiej posługi, ale gromadził współwięźniów na modlitwę w języku polskim i udzielał im sakramentu pojednania, został dwukrotnie ciężko pobity przez straż obozową i obarczony jeszcze cięższymi pracami fizycznymi. W międzyczasie toczył się przeciwko niemu przewód sądowy, w trakcie którego jednak nie zdołano udowodnić mu żadnej winy. Na 6 lutego 1941 r. zarządzono jego zwolnienie z KL Dachau. Jednak dzień wcześniej, 5 lutego, ks. Antoni Korczok został na rozkaz Gestapo zastrzelony przez strażników obozowych. Po wojnie urnę z jego prochami przewieziono do Gliwic-Sośnicy i pochowano w parafii, gdzie przez ostatnie lata swego życia był proboszczem.

Projekt dofinansowany przez  Urząd Miasta w Gliwicach.

/uk

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej