Gryfice: spotkanie z dr. Robertem Kościelnym

2013/06/13

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 27 maja 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach odbyło się spotkanie z dr. Robertem Kościelnym.

Spotkanie rozpoczęło się pokazem filmu „SKARGA” – o ks. Piotrze Skardze. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Rok 2012 był ustanowiony  przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Księdza Piotra Skargi – 400 lat od śmierci jezuity, 27 września 1612 r.

Następnie miała miejsce promocja książki dr. Roberta Kościelnego „Przedmurze chrześcijaństwa. Czas królów elekcyjnych”. Jest to II tom nagrodzonej – Wydarzeniem Roku 2012 – serii „Kościół na Straży Polskiej Wolności” (wyd. Biały Kruk). Ta czterotomowa seria w nowatorski sposób przedstawia historię Kościoła katolickiego w Polsce na tle naszych dziejów ojczystych. Dr Robert Kościelny w swojej książce skupił się na epoce poprzedzającej rozbiory Polski. Zastanawia się, dlaczego w czasach świetności Rzeczpospolitej, zwycięstw nad Moskwą i Turkami czy Wiktorii Wiedeńskiej, pod koniec XVIII w. doszło do upadku państwa polskiego. Przedmurze chrześcijaństwa to opowieść o tym, w jaki sposób duszpasterze dostrzegali pogrążanie się kraju w zapaści i usiłowali temu zapobiec w wygłaszanych kazaniach, które wówczas były najważniejszą formą przekazu. W kazaniach piętnowali sprawujących rządy, ale również swoich braci w kapłaństwie. Do takich księży należeli m. in. Stanisław Konarski, Hugo Kołłątaj i Piotr Skarga znany jako „złotousty kaznodzieja”. Zygmunt III Waza, którego był nadwornym kaznodzieją, cenił sobie bardzo jego osobowość i talenty krasomówcze. Cała działalność ks. Piotra Skargi – gorącego patrioty – miała na celu utrzymanie wiernych przy Kościele katolickim. Nawracał heretyków – ale jak podkreślił dr Kościelny – nie siłą, ale swoimi kazaniami i przede wszystkim osobistym przykładem. Sam żył bardzo ubogo i pomagał ubogim. Odwiedzał chorych w szpitalach i skazańców w więzieniach. Otoczył „opieką socjalną” najuboższych, tworząc min. Skrzynkę św. Mikołaja, Bractwo św. Łazarza czy też Komorę Potrzebnych, bo ówczesna szlachta nie interesowała się biednymi. W swoich „Kazaniach Sejmowych” wskazywał program naprawy Rzeczpospolitej. Głosił swoje upomnienia i przestrogi, gdy Rzeczpospolita była u szczytu potęgi. To właśnie w trosce o Ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu polskie przywary. Jego spostrzeżenia i nauki pomimo upływu czterystu lat są niezwykle aktualne i powinniśmy często do nich sięgać.

Po prezentacji obecni skorzystali z możliwości zadawania pytań i bezpośredniej rozmowy z autorem, zakupu książki „Przedmurze chrześcijaństwa” po promocyjnej cenie oraz innych,  równie ciekawych pozycji z wyd. Biały Kruk.

Takie spotkania są niezwykle cenne i budujące, bo dowodzą wielkiego bogactwa i piękna naszej historii, z których możemy czerpać również  dzisiaj. Wbrew pozorom w obecnym czasie nie brakuje ludzi, którzy są mocno zatroskani o los naszej Ojczyzny. Bo miłość do Ojczyzny nie ulega przedawnieniu…

 

Teresa Bzdurska   (ec)

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#gryfice #przedmurze #skarga
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej