30 września br. w Auli Kurii Metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie odbyła się, poprzedzona Mszą św. odprawioną w Kościele Św. Jakuba, druga z cyklu trzech historycznych sesji popularno-naukowych poświęconych 90. rocznicy erygowania diecezji gdańskiej. Sesję Dziedzictwo Kościoła na Ziemi Gdańskiej zorganizowały, pod honorowym Patronatem JE Ks. Bp. Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Parafia Archikatedralna.
Organizatorzy w trzech kolejnych sesjach chcą przybliżyć diecezjanom mało znane zagadnienia z historii diecezji oraz jej dziedzictwo stanowiące materialny i duchowy dorobek Kościoła na ziemiach wchodzących w skład obecnej archidiecezji. Podczas obecnej sesji, ks. dr Leszek Jażdżewski przybliżył integracyjną rolę Kościoła na Kaszubach wskazując przede wszystkim na olbrzymie znaczenie ruchu pielgrzymkowego. Zwrócił uwagę na dwa najważniejsze miejsca pielgrzymkowe na Kaszubach: sanktuaria w Sianowie i Swarzewie. Pielgrzymowali do nich wierni z północnych i środkowych Kaszub. Uczestnicy dowiedzieli się również o mało znanym miejscu pielgrzymkowym Kaszubów, jakim była świątynia w Łąkach Bratiańskich koło Nowego Miasta Lubawskiego – sanktuarium odnotowanym w źródłach, już w 1400 roku.
O ważnych, a mało znanych postaciach gdańskiego duchowieństwa z XIX i XX w., mówił ks. Sławomir Skoblik, doktorant na UKSW w Warszawie. Ukazał sylwetki m.in. księży: Magnusa Bruskiego, obrońcy Polaków, Richarda Stachnika, kapłana i historyka, Kazimierza Filipiaka, kapłana obrządku ormiańskiego, czy zmarłego w opinii świętości ks. prał. Jana Gustkowicza. Nie zabrakło także ks. Jana Majdera, duszpasterza rodzin i budowniczego pierwszego kościoła na gdańskim Przymorzu.
Alina Szpakiewicz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, oprowadziła uczestników po zabytkowych pocysterskich krużgankach i refektarzu. Podzieliła się ze słuchaczami swoją wiedzą dotyczącą cennych, a zarazem mało znanych zabytków sztuki sakralnej w archidiecezji gdańskiej.
Spotkanie zakończyła promocja drugiego tomu książki ks. Leszka Jażdżewskiego: „Dzieje Kościoła katolickiego na obecnym obszarze archidiecezji gdańskiej”. Laudacje wygłosili – ks. prałat Marian Szczepiński i ks. prof. Wojciech Cichosz podkreślając jej wartką narrację sprawiającą, że czyta się ją jak powieść.
WJ
mk