Kondycja współczesnej rodziny

2015/04/23

Spotkania członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia w Wałbrzychu z biskupem Ignacym Decem stały się ważnym elementem pracy formacyjnej oddziału. Przedmiotem kwietniowej wizyty pasterza diecezji świdnickiej w wałbrzyskiej siedzibie „Civitas Christiana” i następującej po niej dyskusji była kwestia rodziny i problemów, przed jakimi ona staje obecnie, w czasach kiedy kwestionuje się wszelkie uznane do tej pory wartości i instytucje, stanowiące budulec naszej cywilizacji.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że rodzina jest czymś starszym niż Kościół, a świadectwa jej roli i wagi widzimy śledząc np. karty Starego Testamentu. Przechodząc do naszego kręgu cywilizacyjnego gość wspomniał, że to ta instytucja czy raczej wspólnota stanowi podstawę życia narodowego, a w naszej historii często pełniła funkcję jedynego przechowalnika wartości społecznych. Wychowanie, jakie w niej się dokonywało, było jedną z nielicznych form budowania świadomej elity narodu w czasach, kiedy wszystkie oficjalne instytucje nastawione były na jego zagładę.

Znaczną część wystąpienia mówca poświęcił analizie sytuacji dzisiejszej. Przede wszystkim dokonał pewnej selekcji zagrożeń środowiska rodzinnego. Wiele ze zmian, jakie obserwujemy, a które bez wątpienia przyczyniają się do osłabienia więzi rodzinnych, wynika z niezwykle szybkich procesów społecznych dziejących się obecnie w świecie. Wymuszana przez potrzeby gospodarcze ogromna mobilność społeczna często generuje rozdzielenie rodzin bądź też uniemożliwia tworzenie się trwałych związków. Kolejną sprawą jest pokazywanie modeli życia w mediach masowego przekazu, gdzie nie widać pozytywnych odniesień do rodziny. Również prawodawstwo w naszym kraju nie jest czymś, co w sposób zasadniczy ją preferuje. W tym kontekście trzeba pamiętać o najnowszych działaniach legislacyjnych, które często pod przykrywką dążenia do dobra stanowią ogromne zagrożenie dla rodziny, a w dalszej perspektywie dla normalnego ładu społecznego w ogóle. Biskup Dec wskazał również na problemy aborcji, antykoncepcji i technik laboratoryjnego zapłodnienia, które oderwane zostały od życia społecznego i etyki, stając się biznesem.

Dec Wielkanoc1Wskazując na obecny stan mechanizmów życia państwowego i jego wpływu na życie rodzinne i budowanie społeczeństwa, prelegent z zaniepokojeniem omówił problem tzw. grzechu strukturalnego tzn. zjawiska, w którym człowiek jest wtłoczony w rzeczywistości, w której niewiele może zmienić, a rzeczywiste ośrodki wpływu trudno nawet niekiedy zlokalizować. Przezwyciężenie takich tendencji wydaje się być jednym z najważniejszych zadań wszystkich, którzy aktywnie wchodzą w działalność na rzecz dobra wspólnego.

W dyskusji po wykładzie wyłoniły się również problemy, które w sposób szczególny budzą zaniepokojenie laikatu katolickiego w samym Wałbrzychu. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na ogromna skalę rozwodów. Można wręcz powiedzieć, że trwałe małżeństwa stają się zjawiskiem mniejszościowym. Z tego wynikają również problemy duszpasterskie, przed którymi stoi współczesny Kościół zarówno lokalny jak i powszechny.

Odbyte w czasie wielkanocnym spotkanie miało także akcent świąteczny. Ksiądz biskup przy okazji wspólnych życzeń przypomniał, wszystkim, że ostatecznie to Chrystus jest zwycięzcą, czemu zebrani dali wyraz wspólnym śpiewem pieśni „Zwycięzca śmierci”

Piotr Sutowicz

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dec #Wałbrzych #Wielkanoc
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej