Łużyckie odrodzenie narodowe

2014/5/28

DSCF6702W poniedziałek 26 maja, w ramach wrocławskich „poniedziałków na Kuźniczej”, odbyło się spotkanie poświęcone roli księży katolickich w odrodzeniu i utrzymaniu łużyckiej tożsamości religijnej w XIX i XX wieku. Zagadnienie przedstawił nasz stały współpracownik Piotr Gaglik, pasjonat i znawca tematyki łużyckiej.

Łużyczanie są w tej chwili najmniejszym narodem słowiańskim, mieszkającym tuż za zachodnią granicą Polski. Dzielą się na dwa szczepy: dolno- i górnołużycki. Większość Łużyczan wyznaje protestantyzm, niemniej na górnych Łużycach w okolicach Budziszyna istnieje do dziś dnia wyspa katolików Łużyczan, którzy dysponują własnym tygodnikiem „Katolski Posoł”. Wychodzi on w nakładzie 2000 egzemplarzy. Jest to jeden z najstarszych tytułów prasy katolickiej w Europie, wydawany od 1863 roku.

Nasz gość dość szczegółowo omówił kontekst historyczny przetrwania tej mniejszościowej dla samych Łużyczan grupy wyznaniowej, poruszył też pewne delikatne problemy współczesnego funkcjonowania katolików – Łużyczan. Zebrani słuchacze zwracali uwagę na znikomą wiedzę Polaków także o Dolnym Śląsku, na temat naszych słowiańskich braci i konieczność prowadzenia akcji edukacyjnej mającej na celu propagowanie tego tematu.

Piotr Sutowicz

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Łużyczanie #wrocław
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej