Niezłomny

2014/03/11

Niezłomny Bohater – mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” pod takim tytułem 6 marca 2014 r. odbyło się spotkanie w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. Wydarzenie wpisało się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w sposób szczególny upamiętniając walkę cichociemnego, walczącego w obronie ludności cywilnej z dwoma okupantami na Lubelszczyźnie. Żołnierz Wyklęty „Zapora” swoje życie poświęcił walce za Ojczyznę zawierzając się Maryi. Gośćmi spotkania byli: dr Ewa Kurek oraz mjr Marian Pawełczak „Morwa” – żołnierz walczący pod dowództwem Dekutowskiego.

Spotkanie rozpoczął Marek Koryciński Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego witając przybyłych gości oraz liczne grono słuchaczy. W sposób szczególny podkreślił znaczenie formacji patriotycznej realizowanej przez Stowarzyszenie. Następnie odbyła się projekcja filmu pt. „Major Zapora”, który przedstawiał wspomnienia żołnierzy walczących w oddziałach „Zapory” na terenie Lubelszczyzny. Kombatanci prezentowali dzieje oddziałów, w których walczyli przytaczając decyzje podejmowane przez swojego dowódcę. Niepowtarzalny kadr filmu stanowi pieśń partyzancka „Zaporczyków” śpiewana przez jego żołnierzy.

Po projekcji głos zabrał  mjr Marian Pawełczak „Morwa” prezentując swojego dowódcę pod względem dowódcy i przyjaciela. Stwierdził, że za Zaporę poszli by w ogień. Miał wspaniałe wychowanie, ministrant w Kościele Dominikanów, należał do Sodalicji Mariańskiej, harcerz przez całe życie. […]. Wyczuwaliśmy w nim prestiż, a z drugiej strony kochaliśmy naszego komendanta. Mjr Pawełczak przedstawił najważniejsze dzieje żołnierzy i potyczki stoczone z Niemcami i komunistami. Głos w panelu następnie zabrała Dr Ewa Kurek zaznaczyła, że „Zapora” walkę o niepodległą Polskę uważał za cel najważniejszy. Jego postawa pokazała, że był żołnierzem niezłomnym, bohaterem przez całe życie. Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją przez licznie zgromadzone audytorium.

Mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” został zamordowany 7 marca 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego szczątki zostały odnalezione podczas prac ekshumacyjnych Kwatery na Łączące w sierpniu 2013 r.

Kamil Sulej /kw

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej