17 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się niezwykle interesujące spotkanie pod hasłem: Zofia Kossak – strażniczka wartości chrześcijańskich. Organizatorem był oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu. Mieliśmy zaszczyt gościć dwie znane badaczki twórczości i życia Zofii Kossak: dr Joannę Jurgałę-Jureczkę oraz prof. Krystynę Heskę-Kwaśniewicz z Uniwersytetu Śląskiego. Wysłuchaliśmy ciekawych wykładów (odpowiednio): „Prawda wyraża się w prostocie. Zofia Kossak i jej życiowa mądrość” oraz „Siła zła jest ograniczona, gdy dobro ograniczeń nie ma”.
Sala była wypełniona po brzegi. Gościliśmy członków z oddziału w Opolu i Katowicach, a także czytelników i stałych bywalców biblioteki. Wzorem poprzednich spotkań istniała możliwość zakupu książek Zofii Kossak wydanych przez Instytut Wydawniczy PAX.
Spotkanie składało się z dwóch części – rozpoczęła je dr Jurgała-Jureczka prezentacją multimedialną poświęconą biografii pisarki. Prelegentka wskazała najważniejsze fakty z biografii Kossak. Podkreśliła, że miała ona dramatyczne życie, ale zawsze z trudności wychodziła zwycięsko dzięki wierze. Przypomniała traumatyczne przeżycia z czasów rewolucji bolszewickiej na Wołyniu w czasach I wojny światowej, uwięzienie w obozie Auschwitz-Birkenau i uniknięcie śmierci na Pawiaku, a potem powojenną tułaczka i gospodarowanie na farmie w Kornwalii. Ogromny cios przeżyła po śmierci Julka, syna z pierwszego małżeństwa z Szackim. Duchowym wzmocnieniem w tamtych dniach rozpaczy była dla niej wiara: „Trzeba się trzymać oburącz życia i wierzyć, że Bóg wie, co robi, gdy zabiera dziecko…” Kossak ostatnie lata spędziła w Górkach Wielkich, w tzw. Domku Ogrodnika. Odeszła pogodzona ze światem i bliskimi, w poczuciu, że dobrze spełniła swój obowiązek tu na ziemi.
Kolejny nasz gość, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, jest profesorem zwyczajnym, wykładowczynią Uniwersytetu Śląskiego. Badaczka skupiła się na najbardziej reprezentatywnych utworach. Podkreśliła, że twórczość Zofii Kossak przesiąknięta chrześcijańskim uniwersalizmem jest wielowątkowa. Wszystko zaczęło się od Pożogi, debiutu literackiego. Dzieło przetłumaczono na wiele języków, co uczyniło z Kossak pisarkę światową. Wątki historyczne obecne są w Krzyżowcach, w których autorka weryfikuje obraz krucjat. Warto też wspomnieć o tzw. nurcie śląskim reprezentowanym m.in. przez Kłopoty Kacperka, góreckiego skrzata. Te pozycje były swoistą spłatą długu wobec regionu, w którym odnalazła spokój w ostatnich latach życia.
Spotkanie wpisało się w prawie dwuletnie działania Oddziału Okręgowego w Opolu, mające na celu popularyzację bogatej twórczości Zofii Kossak. Wykładowczynie w sposób bardzo przystępny, niemal gawędziarki przybliżyły różne aspekty twórczości, ale i osoby Kossak. Dziękujemy wszystkim przybyłym do Biblioteki Miejskiej, szczególnie pracownikom okręgu opolskiego oraz przewodniczącej Alinie Kostęskiej. Patronat medialny nad spotkaniem objął „Gość Niedzielny” oraz radio Doxa.
Alicja Berger-Zięba
Fot. Michał Kosche
as