Zielona Góra pokazała, dlaczego "Nie wolno Ci zwątpić"!

2022/08/8
Patronat v2
Materiał organizatora

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, w tzw. godzinie „W” na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozpoczęło się powstanie warszawskie.  Miało ono na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Historycy szacują, że w czasie Powstania zginęło od 150 do 200 tysięcy warszawiaków. Walki, zaplanowane na kilka dni, trwały 63 dni. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków, dla nas stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.

1 sierpnia 2022 roku w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Fundacja i Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprosili mieszkańców Zielonej Góry do zmierzenia się z tym symbolem i wysłuchania koncertu pt. Nie wolno Ci zwątpić. Koncert odbył się w małym amfiteatrze na placu przed filharmonią zielonogórską.

W jazzowych aranżacjach można było usłyszeć teksty Osieckiej, Asnyka, Grechuty czy Norwida. Taki rodzaj muzyki przypadł do gustu zgromadzonej publiczności.

Podczas koncertu zaśpiewali i zagrali artyści młodego pokolenia: Michał Sobierajski, Basia Pospieszalska, Sandra Hohfeld-Sykulska, Sylwia Zasempa-Budniak oraz Łukasz Belcyr, Grzegorz Sykulski, Piotr Narajowski, Wojciech Lichtański i Piotr Budniak. Narratorami tej plenerowej lekcji historii byli Aniela i Leonard - Harcerze ZHR, którzy pomiędzy poszczególnymi wykonaniami opowiadali historię powstańczej Warszawy.

Patronat honorowy nad koncertem objęli Wojewoda Lubuski i Prezydent Miasta Zielona Góra. Patronaty medialne sprawowali: TVP3 Gorzów Wlkp., Gazeta Lubuska, Radio Zachód, Gość Niedzielny, Niedziela oraz kwartalnik Civitas Christiana i portal E-Civitas.pl. Koncert zrealizowano przy współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury i sfinansowano z budżetu Miasta Zielona Góra.

„Ocalić od zapomnienia” – to myśl, która przyświeca organizatorom – Fundacji i Stowarzyszeniu Civitas Christiana przy wszystkich historycznych i patriotycznych przedsięwzięciach podejmowanych w Zielonej Górze - podczas organizacji tego koncertu także.

Serdeczne podziękowania kierujemy do patronów honorowych – Pana Wojewody i Pana Prezydenta za zaufanie i dodanie prestiżu temu wydarzeniu; do patronów medialnych za działania informacyjne przed i po koncercie. Dziękujemy instytucjom współpracującym i finansującym, bo bez nich nie moglibyśmy „ocalać od zapomnienia”. Dziękujemy artystom za upamiętnienie tego historycznego wydarzenia i zabranie nas do powstańczej Warszawy oraz wszystkim przybyłym na plac pod zielonogórską filharmonię za bycie tu i teraz z nami. Koncert „Nie wolno Ci zwątpić” powstał z myślą o Was wszystkich. 

/em

Marta Cielinska Idziak kwadrat

Marta Cielińska-Idziak

Absolwentka Zachodniej Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych, Uniwersytetu Zielonogórskiego i Szczecińskiego na kierunkach ekonomia, zarządzanie i teologia. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Zielona Góra #koncert #sierpień #Godzina "W" #Zielona Góra #patriotyzm #kwartalnik Civitas Christiana #e-civitas
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej