Poznań: zapowiedź debaty online „Spojrzenie Prymasa Stefana Wyszyńskiego na miejsce Polski w Europie”

2021/04/29
Plakat debata 3 maja 2021

3 maja 2021 r. o godz. 19.00 zapraszamy na debatę online zatytułowaną „Spojrzenie Prymasa Stefana Wyszyńskiego na miejsce Polski w Europie”, w której podkreślimy rolę Prymasa Tysiąclecia jako dyplomaty, polityka, a nawet geopolityka i męża stanu.

Nie jestem ci ja ani politykiem, ani dyplomatą, nie jestem działaczem ani reformatorem. Ale natomiast jestem ojcem waszym duchownym, pasterzem i biskupem dusz waszych, jestem apostołem Jezusa Chrystusa.(…) Zadaniem moim jest: chrzcić, bierzmować, konsekrować, święcić, ofiarować, nauczać i sądzić

pisał Prymas Stefan Wyszyński w liście pasterskim do wiernych i kapłanów z okazji ingresu do katedry gnieźnieńskiej 2 lutego 1949 r.

Opatrzność i historia wyznaczyły Prymasowi miejsce szczególne - nie tylko Ojca duchowego narodu, pasterza i biskupa, apostoła Jezusa Chrystusa. Prymas musiał często też wcielić się w rolę dyplomaty, polityka, a nawet w pewnym zakresie geopolityka i męża stanu.

Jak ks. Stefan Wyszyński oceniał procesy społeczne gospodarcze oraz powstawanie nowych systemów i ideologii totalitarnych w międzywojennej Europie? W jaki sposób dbał o dobre relacje z Episkopatami krajów Europy Zachodniej? Dlaczego w 1967 r. nie tylko nie potępił działań Izraela, ale poparł jego prawo do własnego państwa, natomiast w 1968 r. nie potępił nagonki antysemickiej w Polsce?

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas debaty, w której udział wezmą: prof. Michał Białkowski (UMK) oraz prof. Grzegorz Kucharczyk (UAM, Polska Akademia Nauk). Moderatorem debaty będzie Karol Irmler (Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”).

Transmisja wydarzenia będzie odbywać się poprzez kanał YouTube Civitas Christiana TV pod linkiem:

Serdecznie zapraszamy!

/mwż

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Kardynał Stefan Wyszyński #Polska w Europie #Europa #geopolityk #mąż stanu #Poznań
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej