Praca dla Ewangelii

2014/03/12

„Kto nie chce pracować niech też nie je”, ten cytat z II Listu Św. Pawła do Tesaloniczan wydaje się być dobrym przykładem ilustracji swoistej teologii pracy tegoż apostoła. Poza tym jest on bardzo znamiennym przykładem wielkiej manipulacji, dokonanej w tzw. minionym systemie, kiedy to próbowano wmówić społeczeństwu, iż sam fakt braku pracy jest tu przedmiotem napiętnowania. Te i wiele innych kwestii związanych z wieloaspektowym rozumieniem pracy u św. Pawła stały się przedmiotem dyskusji jaką zaproponował ks. profesor Sławomir Stasiak w ramach Wrocławskich Spotkań z Biblią

Praca w Pawłowej teologii ma kilka wymiarów, przede wszystkim winniśmy pracować dla utrzymania siebie i swoich bliskich, jednocześnie jest ona czymś pozytywnym, uszlachetniającym. Mamy tu do czynienia z pewną opozycją do świata grecko rzymskiego gdzie była ona wartościowana negatywnie.

Paweł podejmując pracę oraz pisząc o tym w swych listach podkreśla, że czyni tak, by dać przykład do naśladowania. Można powiedzieć, że łącząc pracę z głoszeniem Ewangelii stworzył swoisty model postawy chrześcijanina.

Pytania i dyskusja pokazały, jak bardzo istotny wydaje się ten problem nie tylko dla poznania określonych elementów Pisma Świętego, ale również aplikacji dla potrzeb życia współczesnego chrześcijanina.

 

Pi.S /kw

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej