Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o odkryciu obecności fluoru w galaktyce odległej od nas o ponad 12 miliardów lat świetlnych. W odkryciu miał swój udział polski astronom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Fluor to pierwiastek tworzący nasze kości i zęby, jest tworzony we wnętrznach gwiazd, podobnie jak inne pierwiastki. Jednak dokładny przebieg tego procesu nie jest dobrze poznany.
Maximilien Franco z University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii i jego współpracownicy dostrzegli fluor w wielkim obłoku gazu w galaktyce NGP-190387. Występuje tam w formie fluorku wodoru. Zbadana galaktyka znajduje się bardzo daleko od nas - w efekcie widzimy ją w stanie, w jakim była, gdy Wszechświat miał zaledwie 1,4 miliarda lat, co stanowi około 10 proc. obecnego wieku.
To odkrycie fluoru to jedno z pierwszych poza naszą galaktyką i sąsiadującymi. Galaktyka NGP-190387 to najdalsza galaktyka gwiazdotwórcza (czyli taka, w której wyjątkowo intensywnie tworzą się nowe gwiazdy), w której wykryto fluor.
W składzie zespołu badawczego, który wykrył fluor, jest polski astronom dr hab. Michał Michałowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikacja przedstawiająca wyniki badań ukazała się w "Nature Astronomy".
Źródło: gosc.pl
/ut