Przyszłość chrześcijaństwa w Syrii w obliczu wojny domowej – wykład w Ciechanowie

2013/11/4

W Ciechanowie 30 października ksiądz Kamil Kacprzak z Płocka przedstawił podział religijny panujący w Syrii oraz obecną sytuację. Poniżej krótka relacja ze spotkania.

SDC10074

Na wstępie wykładu przypomniał historię tego bardzo starego kraju. Historia tego arabskiego państwa sięga 8000 lat przed Chrystusem. W stolicy Syrii Antiochii przebywał św.Piotr  , św.Ewodiusz i św.Ignacy Atiocheński. Od czasów podbojów przez Aleksandra Wielkiego Syria dostała się w krąg kultury hellenistycznej. W latach 633 – 640 Syria została podbita przez Arabów. Jest to kraj mieszany etnicznie i wyznaniowo. Chrześcijanie stanowią 10 procent populacji i skupienie są w różnych kościołach, takich jak: grecko – prawosławny, ormiańsko – katolicki, ormiański kościół apostolski, syryjsko – katolicki, maronicki, protestancki, rzymsko – katolicki i chaldejski.

Stolica rzymskiej prowincji Syrii Antiochia była wielkim miastem trzecim co do wielkości w Syrii. Zwierzchnikiem Kościoła  Katolickiego w Syrii jest Ignacy Zakkad I. W Syrii liturgia trwa od 3 do 4 godzin i pochodzi od św.Jakuba, odbywa się tylko w niedzielę i święta. Arabski jest językiem urzędowym.

Od 2011 r. w Syrii trwa wojna domowa, spowodowana despotycznymi rządami Baszara- Al. Sada. 15 marca 2011 roku wybuchło powstanie przeciwko któremu armia narodowa użyła broni. Do tej pory zginęło 38 tysięcy ludzi. Przyszłość chrześcijaństwa w tym arabskim kraju stoi pod znakiem zapytania. Dochodzi do masowych prześladowań i systematycznego niszczenia świątyń.

 

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej