28 marca w Prudnickim Ośrodku Kultury w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prelekcję wygłosił historyk Wojciech Kempa, który gościł już kilkakrotnie w Prudniku. Jest znany z interesującego przekazu, dlatego na jego wykłady przychodzi wiele osób, także młodych, w tym uczniowie szkół zainteresowani historią. Spotkania z W. Kempą odbywają się w ramach edukacji historyczno-patriotycznej.
Historyk swój wykład rozpoczął od przedstawienia genezy nazwy „Żołnierze Wyklęci” oraz święta państwowego 1 marca upamiętniającego żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Nawiązał do książki Jerzego Ślaskiego „Żołnierze Wyklęci”, który jako pierwszy użył tej nazwy. Podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową i europejską, gdyż setki tysięcy ludzi złączonych przysięgą czekało na rozkaz do walki. Następnie w interesujący dla słuchaczy sposób mówił o walkach polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, potem o Akcji Burza która zorganizowana i podjęta przez oddziały AK przeciw Niemcom, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej miała na celu pokazanie, że Polacy są gospodarzami ziem wyzwolonych spod okupacji niemieckiej. Na zakończenie wspomniał o walkach partyzantów w Prudniku, co szczególnie zainteresowało słuchaczy.
Spotkanie zakończyło się ciekawą historią Henryka Flame, pseudonim „Bartek”, który był internowany na Węgrzech. Następnie powrócił do kraju i wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych. Temat wykładu był niezwykle kształcący i budujący polską świadomość historyczną i patriotyczną.
Tekst i foto: Jolanta Jakiwczuk
as