Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” za jeden ze swoich priorytetów przyjęło krzewienie i umacnianie postaw patriotycznych wśród Polaków. Współczesna rzeczywistość pokazała, jak bardzo ten obszar zaangażowania społecznego jest zaniedbany, jak bardzo wśród elit kulturalnych i politycznych, a także w przeważającej części mediów sekowane są starania o świadomość patriotyczną, o pamięć historyczną, o budowanie dumy z własnej ojczyzny. Dlatego tak ważny jest fakt, że przez wiele lat Stowarzyszenie szukało inspiracji do prowadzenia skutecznej formacji patriotycznej u stóp św. Wojciecha, w kolebce państwowości polskiej. Obecne gnieźnieńskie spotkanie Stąd nasz ród wypełniło okolicznościowe posiedzenie Rady Głównej, w którym uczestniczyli zaproszeni goście podejmujący na co dzień w Oddziałach działania patriotyczne, oraz kolejna już – XXI Pielgrzymka do Grobu św. Wojciecha. Spotkanie miało miejsce 11 kwietnia br. w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym.
Szczególnej i symbolicznej wagi nabiera to wydarzenie w kontekście obrad Rady Głównej, która tym aktem podkreśliła, jak duże znaczenie przywiązuje do ochrony chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i kształtowania tożsamości narodowej Polaków. Posiedzenie Rady otworzył Przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski. Zwrócił uwagę na związek Kościoła z narodem, stanowiący fundament kultury polskiej i tożsamości ochrzczonego narodu. Przywołał również postać Prymasa Tysiąclecia – naszego patrona, który mówił, że człowiek żyje nie tylko dla siebie, ale także dla bliźnich, dla ojczyzny. Podkreślił przy tym konieczność skupienia się nie tyle na wątku historycznym, ile na nieustannym wydobywaniu aktualności nauczania Stefana kard. Wyszyńskiego. Apelował też, by Stowarzyszenie starało się podejmować swoje zadania w duchu chrześcijańskiej nadziei, nie poddając się „katastroficznej” wizji narodowych perspektyw.
Miłym wydarzeniem podczas obrad było wręczenie przez Przewodniczącego Stowarzyszenia srebrnej Honorowej Odznaki Stowarzyszenia ks. kan. Janowi Kasprowiczowi – proboszczowi katedry gnieźnieńskiej i zarazem wieloletniemu Przyjacielowi Stowarzyszenia.
Następnie ks. prof. dr hab. Edward Sienkiewicz wygłosił prelekcję pt. Naród chrześcijański – aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego w kontekście przygotowań do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Mówca zwrócił uwagę na toczący się nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej spór cywilizacyjny. Przywołując postawę kard. Wyszyńskiego w konfrontacji z marksizmem, stwierdził, że jeżeli dzieje narodu polskiego będą dobrze przemyślane, to możliwe jest przezwyciężenie współczesnych trudności. Wielki Prymas wskazywał w takich sytuacjach na potrzebę odnowy moralnej i duchowej, którym miała służyć Wielka Nowenna, stosowanie personalizmu w relacjach społecznych, troska o rodzinę i podnoszenie poziomu ludzkiej pracy. Trzeba się tylko tymi myślami autentycznie przejąć, trzeba widzieć naród tak, jak widział go Prymas Tysiąclecia: w relacji do narodu wybranego. Konieczne jest wyzbycie się tryumfalizmu w postawie patriotycznej, a skupienie uwagi na wyeliminowaniu zaniedbań i wad narodowych.
Marek Koryciński – Wiceprzewodniczący Rady Głównej ds. Programowych i Formacyjnych przedstawił temat Priorytety działalności Stowarzyszenia w obszarze postaw patriotycznych oraz ochrony i promocji dziedzictwa narodowego. Zaprezentował formację patriotyczną jako stałą troskę o wzrastanie w kulturze ojczystej. Przypomniał, że Kościół katolicki najbardziej zdecydowanie i zawsze akcentował potrzebę miłości do ojczyzny. Najważniejszymi wartościami, jakie ją wyrażają, są: wdzięczność wobec przodków i solidarność między członkami społeczności tworzącej naród, szczególnie ta międzypokoleniowa, wyrażająca troskę o przyszłe pokolenia. W wymiarze działań praktycznych Wiceprzewodniczący zachęcił do korzystania w realizacji projektów na poziomie ogólnopolskim, okręgowym i oddziałowym z wzorców osobowych zapisanych w panteonie Wielkich Polaków.
Konkretne przykłady inicjatyw do podjęcia przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji patriotyczno-historycznej przedstawił Maciej Maślanka – pracownik Oddziału Okręgowego w Koszalinie.
Po dyskusji Rada Główna podjęła okolicznościową uchwałę prezentującą intencje Stowarzyszenia w budowaniu, umacnianiu i ochronie tożsamości narodowej. Spotkanie zakończyło się drogą krzyżową, nawiązującą do myśli prymasa Wyszyńskiego i Apelem Jasnogórskim. Centrum spotkania stanowiła Msza św. odprawiona 12 kwietnia przez prymasa Polski Józefa Kowalczyka w katedrze gnieźnieńskiej. Wcześniej w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbyło się spotkanie Wokół obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski z udziałem przedstawicieli komitetów obchodów rocznicy z Gniezna i Poznania: prof. dr. hab. Tomasza Jasińskiego, ks. dr. Michała Solomieniuka i ks. Waldemara Hanasa, prowadzone przez Przewodniczącego Rady Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Poznaniu Karola Irmlera.
Romuald Gumienniak