Świadectwo żywej obecności sacrum w przestrzeni publicznej

2013/10/29

W piątkowe popołudnie 25 października w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Turku odbyło się uroczyste podsumowanie III Powiatowego Konkursu Fotograficznego z cyklu „Najpiękniejsze Miejsca Powiatu Tureckiego – Kapliczki Maryjne i Miejsca Sakralne w Powiecie Tureckim”. Zebranych uczestników powitała sekretarz jury dr Beata Michalak z Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie otwarcia wystawy fotograficznej został odczytany list nadesłany przez Jego Ekscelencję Biskupa Włocławskiego Wiesława Meringa skierowany na ręce Macieja Koniecznego, organizatora konkursu. List odczytał proboszcz parafii ksiądz kanonik Stanisław Nasiński.

Wszyscy zaproszeni goście i laureaci konkursu z zainteresowaniem wsłuchiwali się w najbardziej oczekiwany moment dla wszystkich uczestników, odczytanie protokołu jury. Na konkurs fotograficzny wpłynęły 44 prace uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Powiatu Tureckiego. Jury pod przewodnictwem dr Anny Sobczyk z Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu – UAM w Poznaniu, po obejrzeniu nadesłanych fotografii postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia autorom zdjęć: w kategorii Szkół Gimnazjalnych wyróżnienie – Piotr Tokarski, wyróżnienie – Wiktoria Matusiak, III nagroda – Karolina Zielinska, II nagroda Aleksandra Kulik, I Nagroda Igor Gotter. Wszyscy są uczniami Gimnazjum nr 1 w Turku.

Uczestnicy i organizatorzy konkursu.
Uczestnicy i organizatorzy konkursu.

W kategorii Szkół Podstawowych: wyróżnienie otrzymał Marcin Maciaszek ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie, III nagroda – Magdalena Tyczka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku, II nagroda – Juliusz Kowalski także ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku, natomiast I nagrodę zdobył Juliusz Kowalski również ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku.

Dr Beata Michalak i Ks. Michał Krygier wręczają najmłodszym uczestnikom nagrody.
Dr Beata Michalak i Ks. Michał Krygier wręczają najmłodszym uczestnikom nagrody.

Dr Anna Sobczyk uzasadniając werdykt jury podkreśliła, że nagrodzone fotografie wyróżniały się wieloma walorami zarówno pod względem treści jak i formy. Głównym celem konkursu była prezentacja, promocja oraz zachowanie od zniszczenia niejednokrotnie zabytkowych kapliczek Maryjnych, krzyży przydrożnych, kościołów, cmentarzy i innych miejsc kultu sakralnego. Temat pozornie mało popularny wśród młodych ludzi wzbudził jednak duże zainteresowanie i ogromne zaangażowanie w wykonanie zadania konkursowego. Same założenia konkursu wydają się być bardzo cenne, budzące refleksję i uwrażliwiające młodych ludzi na wartości sacrum, piękna, tradycji i kultury religijnej. Zgodnie z tymi założeniami komisja oceniająca wybrała prace, które wyróżniały się interesującym motywem sakralnym i jego fotograficznym ujęciem. Były to ukryte w gęstwienie drzew kapliczki Maryjne, przydrożne krzyże, ukazane w ciekawej perspektywie, wpisującej się w przestrzeń codziennego życia ludzi. Warto podkreślić, że wykonane przez dzieci i młodzież prace są dokumentacją autentycznych miejsc kultu religijnego, wartościowych, jako zabytkowe obiekty (np. stare kapliczki Maryjne), ale również, jako świadectwo żywej obecności sacrum w przestrzeni publicznej współczesnego, zmaterializowanego świata. Nagrodzone prace urzekały niezwykłym klimatem, który budowany był przede wszystkim grą światła, ostrości i piękną, zróżnicowaną kolorystyką. Wybór miejsca, trafność ujęcia tematu, przemyślany sposób kadrowania i układ kompozycyjny fotografowanych motywów sakralnych znacząco wpływał na wysoką wartość prac. Zastosowane przez nagrodzonych autorów środki wyrazu i uzyskane dzięki temu efekty świadczą o dużej znajomości techniki fotografowania a także wielkiej wrażliwości estetycznej.

Można było obejrzeć wystawę nagrodzonych prac
Można było obejrzeć wystawę nagrodzonych prac

Dużym zaskoczeniem zarówno dla organizatorów jak i uczestników konkursu było przybycie kapelana biskupa włocławskiego ks. Michała Krygiera, który w imieniu Księdza Biskupa wspólnie z ks. Stanisławem Nasińskim oraz dr Beatą Michalak wręczał nagrody i wyróżnienia laureatom oraz podziękowania uczestnikom i nauczycielom. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe z dedykacją księdza biskupa Wiesława Meringa. Na uroczystości obecni byli również ks. Marek Zieliński, członkowie Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Turku oraz Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Poznaniu Karol Irmler. Relację medialną uświetniała TV Turek, iTurek.net i Echo Turku, które sprawowały patronat medialny. Honorowy Patronat nad konkursem sprawowali biskup włocławski Wiesław Mering i Starosta Turecki Zbigniew Bartosik.

Uroczystość zakończyła Msza święta w intencji członków Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Turku koncelebrowana przez ks. Michała Krygiera oraz ks. Stanisława Nasińskiego.

 

Maciej Konieczny

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej