Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni. Spotkanie z autorką książki Agnieszką Bugałą

2023/09/11
P8180639 Edit
Fot. Wydawnictwo Esprit

Przeżywaliśmy wczoraj niezwykłą uroczystość beatyfikacji. Pierwsza rodzina, która została wyniesiona wspólnie na ołtarze, zginęła z rąk niemieckich za ukrywanie w swoim domu Żydów. Autorka książki "Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni" przygląda się nie tylko ich męczeńskiej śmierci, ale i świętemu życiu.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Bugałą zostało zrealizowane w ramach "Spotkań na Staromłyńskiej", które organizuje w swojej siedzibie "Civitas Christiana" Wrocław.

Dlaczego Kościół chce ogłosić błogosławionymi właśnie ich – biedną, wielodzietną rodzinę z Markowej na Podkarpaciu – która w czasie wojny ukrywała Żydów? Przecież taki los spotkał wielu Polaków w czasie II wojny światowej.

Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Jednak nie to jest kluczem do zrozumienia ich historii. Agnieszka Bugała z dziennikarską precyzją przestudiowała tysiące dokumentów, przeprowadziła wiele poruszających rozmów z osobami z otoczenia Ulmów, aby ukazać portret rodziny, która swoje proste życie poświęciła wypełnianiu Bożej woli. Ich wierność Ewangelii, niespodziewanie wydało owoc w ekstremalnie niebezpiecznych warunkach. Była dla nich punktem wyjścia w podejmowaniu decyzji. Bez kalkulacji i bez szacowania ryzyka, gdy chodziło o udzielanie pomocy drugiemu człowiekowi. Ulmowie nazywani Miłosiernymi Samarytanami z Markowej dzisiaj mogą być dla nas wzorem prostego, codziennego i wytrwałego wypełniania Bożej woli: „Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny” (Łk 16, 10).

Książka wydana została przez wydawnictwo Esprit.

Zapraszamy do obejrzenia całego spotkania.

 
/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Ulmowie #błogosławieni #Rodzina Ulmów #beatyfikacja #spotkanie autorskie #Civitas Christiana Wrocław
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej