Współczesne nieszczęścia demokracji - wykład Chantal Delsol w Warszawie

2024/05/15
DSC 5064
Fot. Marta Karpińska, Anna Pławecka

„Współczesne nieszczęścia demokracji” – to tytuł wykładu prof. Chantal Delsol, który zgromadził we wczorajsze popołudnie w Warszawie pełne audytorium. Wykład francuskiej profesor filozofii politycznej, która zajmuje się przemianami świata ponowoczesnego został zorganizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w auli Szkoły Głównej Handlowej w ramach Obserwatorium idei: Inspiracje.

W ramach wykładu Chantal Delsol rozwinęła problematykę obecną w jej ostatnich książkach. Poruszyła temat kondycji demokracji i tego, czym się ona staje w społeczeństwach europejskich. Podczas spotkania skupiła uwagę na zagadnieniu zaniku kultury konfrontacji, która wpływa na proces demokratyzacji. Skutki zaniku kultury konfrontacji obserwujemy w obecnych czasach, a idea konstruktywnego konfliktu wypierana jest przez koncept wszechobecnego konsensusu. Francuska profesor podkreśliła, że „nastąpiła epoka konsensusu, jakby konsensus był nową formą demokracji. Jeśli nie ma pluralizmu, nie ma potrzeby debaty, czy kłótni. Dobro wspólne wynika z chwilowych pragmatycznych decyzji. Brak dyskusji to oznaka wyczerpania demokracji”.

Chantal Delsol wiele miejsca podczas wykładu poświęciła zagadnieniu wolności oraz kondycji współczesnych elit politycznych, które dryfują ostentacyjnie daleko od społeczeństwa, wobec którego wyrażają częstokroć pogardę i ignorancję. Szczegółowo podjęła tematykę apoteozowanej przez lata demokracji liberalnej, jako rzekomego idealnego i gotowego do powszechnego zastosowania ustroju. Obserwowany w ostatnich latach regres tego modelu ustrojowego również skłania do refleksji. Francuska profesor dużo uwagi poświęciła także współczesnym eksperymentom ustrojowym, które mają prowadzić do technokratycznego zarządzania społeczeństwem przez procedury, przy instrumentalnym wykorzystaniu nauki, a także powszechnemu przywiązaniu społeczeństwa do demokratycznego komfortu, w którym nie ma już przekonań i idei – są tylko interesy i utopia konsensusu, który tłumiąc rzetelną dyskusję i konstruktywny spór, paradoksalnie przyczynia się do pogłębienia polaryzacji i braku wzajemnego zaufania.

Ponad godzinny wykład był wprowadzeniem do dyskusji i zadawania pytań, z czego uczestnicy chętnie korzystali. Niewątpliwie prof. Chantal Delsol, członek Akademii Francuskiej  jest postacią nietuzinkową a jej wykłady są prawdziwym mistrzowskim świętem intelektualnym. Jest także osobą chętnie słuchaną i czytaną w Polsce, czego dowodem jest wczorajszy wykład oraz książki, które są dostępne w polskim tłumaczeniu.

Wczorajszy wykład był także ważnym wydarzeniem dla środowiska „Civitas Christiana” i Instytutu Wydawniczego PAX. Ta zasłużona dla Polski oficyna wydawnicza, która w tym roku obchodzi jubileusz 75. rocznicy powstania wydała dwie książki Chantal Delsol: „Nienawiść do świata. Totalitaryzmy i ponowoczesność” i „Zmierzch uniwersalności”. Wczorajsze spotkanie było zatem okazją do krótkiej bezpośredniej rozmowy z Autorką, złożenia dedykacji w książkach i wspólnego pamiątkowego zdjęcia.     

Polecamy także wywiad z prof. Chantal Delsol, który ukazał się na łamach kwartalnika "Civitas Christiana".

                       

Maciej Szepietowski

Maciej Szepietowski

Prawnik, zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Chantal Delsol #demokracja #Europa #wolność #wykład #Centrum Myśli Jana Pawła II #Nienawiść do świata #Zmierzch uniwersalności #IW PAX
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej