Wystawa drewnianych kościołów i kaplic w Kleczewie

2018/10/5
dsc00457.jpg

Zorganizowanie tej wystawy, to kolejny tu w Kleczewie przejaw dobrze układającej się współpracy między Oddziałem Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i wspomnianą wyżej Biblioteką. Podkreśliły to podczas spotkania, kończącego czas eksponowania wystawy, która zgromadziła dość liczne grono zainteresowanych, zarówno dyrektorka Biblioteki Publicznej – Magdalena Siupa, jak również przewodnicząca kleczewskiego Oddziału Stowarzyszenia – Irena But.

Na wystawie w holu Biblioteki, pokazano 30 zdjęć drewnianych obiektów sakralnych, głównie katolickich, jakie znajdują się na terenie Wielkopolski, wykonanych amatorsko kilka lat temu, przez nieżyjącego już dziś Wolsztynianina –  pana Stefana Florczaka. Około 90 innych, pokazano medialnie. Krótki komentarz dotyczący tych obiektów i samego autora zdjęć, wygłosił pomysłodawca wystawy, przewodniczący Oddziału Stowarzyszenia w Wolsztynie – Włodzimierz Chrzanowski.

Dziś oblicza się, że w województwie wielkopolskim zachowało się jeszcze około 250 takich obiektów. Większość z nich powstała już w średniowieczu, finansowana przez rycerzy, duchownych oraz dwory książęce. Te obiekty, to jedne z wielu perełek na terenie województwa. Są one nie tylko cennym zabytkiem historycznym, ale stanowią też nieocenione źródło wiedzy, legend i ludowych podań. Niemal w każdym z nich znajdują się dzieła sztuki z różnych epok, i w każdym można odnaleźć „historię zapisaną w zapachu drewnianych belek”.

Drewniane kościoły i kaplice cmentarne, należą do szczególnej kategorii zabytków. A ponieważ są stosunkowo nietrwałym świadkiem dawnych czasów, to ubywa ich z każdym niemal rokiem, a szczególnie bolesnym jest fakt dokonywanych zniszczeń w wyniku kradzieży zgromadzonych w nich dzieł sztuki i co gorsza – podpaleń całych obiektów.

Dopełnieniem tego interesującego wydarzenia, w którym uczestniczył też przewodniczący Oddziału Okręgowego  Stowarzyszenia w Poznaniu – Karol Irmler, było  wspólnotowe spotkanie przy stole, rozmowy przy kawie, herbacie i ciastkach.

Włodzimierz J. Chrzanowski, fot. Biblioteka Publiczna w Kleczewie

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej